Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (221) Data wydania: 20.04.04

Droga ekologia

Około 150 domków jednorodzinnych w Radlinie jest podłączonych do sieci ciepłowniczej, zasilanej przez Elektrociepłownię Marcel. Jednak z tej ekologicznej formy ogrzewania korzysta już tylko około 50 właścicieli budynków - reszta powróciła do palenia węglem i mułem ze względów finansowych. Szykujące się podwyżki ceny ciepła mogą spowodować, że od sieci zos-taną odłączone kolejne budynki.
Ciepłociągi zostały wybudowane na początku lat 90. z inicjatywy ówczesnego radnego Andrzeja Kowalskiego. Zajmowały się tym komitety społeczne, celem przedsięwzięcia było ograniczenie tzw. niskiej emisji i udało się pozyskać wsparcie z funduszy proekologicznych. Mieszkańcy budowali sieć w czynie społecznych, wnieśli też w inwestycję swój wkład finansowy. Przez kilka lat wszystko funkcjonowało stosunkowo dobrze, mimo pewnych zastrzeżeń użytkowników co do sposobu obsługiwania sieci. Dzięki likwidacji niskiej emisji z tak znacznej liczby domków jednorodzinnych, poprawiła się czystość powietrza w centrum Radlina. Jednak podwyżki cen ciepła skutkowały odłączaniem się kolejnych budynków od sieci. Wielu mieszkańców otrzymuje deputaty węglowe i powróciło do ogrzewania domków piecami węglowo-mułowymi. Organizowane były spotkania z przedstawicielami władz miasta, ciepłowni i formy obsługującej ciepłociągi w sprawie rozwiązania tego problemu, dyskutowano o tym na sesjach Rady Miejskiej, jednak bez większego skutku. Zamiast rozbudowy sieci ciepłowniczej, by zwiększyć zasięg ekologicznego ogrzewania coraz więcej właścicieli posesji rezygnowało z użytkowania ciepłociągów. Aby zahamować to niekorzystne zjawisko z inicjatywy ówczesnego wiceburmistrza Mirosława Chłodka władze miasta postanowiły przekazywać dotację z Gminanego Funduszu Ochrony Środowiska na obsługę ciepłociągu przez Zakład Gospodarki Komunalnej. Tak było przez ostatnie dwa lata, obecna Rada Miasta tą dotację zlikwidowała. Opracowywane są nowe taryfy ciepła i użytkowników czeka kolejna podwyżka. Może to spowodować rezygnację z ekologicznego ogrzewania kolejnych mieszkańców. A im mniej użytkowników sieci tym koszt jej utrzymania rozkłada się na mniejszą liczbę odbiorców - cena ciepła więc będzie nadal rosła. Efekt może być więc taki, że od sieci ciepłowniczej zostaną odłączone wszystkie domki jednorodzinne.
 
Warto chyba, żeby władze mias-ta zastanowiły się nad rozwiązaniem tego problemu. Wiele się mówi o wspieraniu ekologicznych rozwiązań i likwidacji niskiej emisji, jednak jak widać praktyka jest zupełnie inna.
 
(jak)