Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (230) Data wydania: 22.06.04

Żony królów

Aniela Tajner z Wodzisławia jest autorką pierwszego w Polsce pocztu królowych polskich. Portrety niezwykłych kobiet w historii namalowała Jadwiga Mandera z Rybnika. Książka uzyskała przychylne recenzje historyków i ukaże się nakładem Wydawnictwa Śląsk jeszcze w tym roku.
Ponad sto lat temu Jan Matejko sportretował wszystkich królów i władców polskich. O ich żonach prawie zapomniano. W pamięci Polaków pozostały jedynie te najsłynniejsze małżonki, uwielbiana przez Sobieskiego Marysieńka czy królowa Bona. Niemal w zupełne zapomnienie poszły nieszczęśliwa i bezpłodna Ludgarda, którą jej własny mąż, książę Przemysław II, kazał udusić, czy Adelajda Heska, więziona z rozkazu swojego małżonka, Kazimierza Wielkiego.

Czas na kobiety

Aniela Tajner z Wodzisławia i Jadwiga Mandera z Rybnika wspólnie stworzyły pierwszy w Polsce „Poczet polskich królowych, księżnych i żon władców”. Publikacja zyskała przychylne recenzje historyków. Pochlebnie wypowiedzieli się o niej m.in. Bogdan Kloch, rybnicki historyk oraz prof. Idzi Panic. Zamysł autorek jest godny wsparcia. Publikacja wypełnia lukę, jaka istnieje na rynku wydawniczym - powiedział o pracy prof. Panic. Dodał, że do tej pory faktycznie nikt nie wpadł na pomysł opracowania pocztu samych żon władców polskich. Pomysł poparł także Adam Fudali prezydent Rybnika oraz Dorota Stasikowska-Woźniak pełnomocnik wojewody śląskiego ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Jest to nowatorska i atrakcyjna praca, w pełni zgodna z promowanym przez nasz kraj dążeniem do wyrównania statusu kobiet i mężczyzn - oceniła pracę przedstawicielka wojewody.

W historii więcej mówi się o samych władcach, mniej o ich żonach. Postanowiłyśmy oddać należny im hołd - mówią autorki pocztu. Dodają, że jest to historia żywa, widziana oczami kobiet. Nie ma w niej bitew, szczęku oręża. Jest za to pokazane życie królewskie od strony osobistej, uczuciowej.

Zjawiskowo piękna Bona

Na poublikację składa się czterdzieści pięć sylwetek kobiet, które zapisały się w historii Polski. Poczet otwiera Dobrawa, pierwsza żona Mieszka I, a zamyka Maria Józefa, małżonka Augusta III Sasa. Niewykluczone, że materiał zostanie jeszcze przed samym wydaniem wzbogacony o dwie postacie. Starałam się je wszystkie przedstawić obiektywnie, każda z nich wydawała mi się bliska i sympatyczna. Poznanie bliższe tych kobiet wzbogaciło mnie wewnętrznie - mówi Aniela Tajner - autorka tekstów. Dodaje, że nie były to księżniczki z bajki. Ich życie było nieraz bardzo cięzkie, naznaczone cierpieniem.
 
Portety prezentowanych postaci namalowała Jadwiga  Mandera. Starałam się być wierna przekazom. Królowa Jadwiga przedstawiana jest najczęściej jako wysoka, silna kobieta, a w rzeczywistości było to jeszcze delikatne i piękne dziecko i tak też ją namalowałam. Z kolei o Bonie myślimy, że była stara i brzydka, tymczasem źródła historyczne podają, że kiedy przybyła do Polski, była zjawiskowo piękna, mądra i wykształcona - mówi rybnicka malarka.

Spotkanie po latach

Do wspólnej pracy obie autorki zainspirowało spotkanie po latach. Obie pracowały kiedyś w Urzędzie Miasta w Wodzisławiu. Ja byłam zastępcą inspektora oświaty, a pani Jadwiga wizytatorem ds. zajęć pozalekcyjnych - wspomina Aniela Tajner. Potem ich drogi się rozeszły. Ponad rok temu spotkały się ponownie na zajęciach Rybnickiego Klubu Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pani Aniela już wtedy miała w zamyśle napisanie pocztu. Przez ponad rok jeździła po Polsce, przeglądała dostępne publikacje i zbierała informacje dotyczące żon polskich władców. Namówiła Jadwigę Manderę do sportretowania królowych i księżnych na podstawie opisów historyków. Autorka widzi postaci władczyń oczami wyobraźni, jej wizerunki nacechowane są indywidualnymi odczuciami - powiedział o jej obrazach Grzegorz Kloch rybnicki historyk.
 
Aniela Tajner pochodzi z Goleszowa pod Cieszynem, mieszka w Wodzisławiu. Jest autorką m.in. książki  „Białe szaleństwo” o polskich narciarzach i skoczkach. Pisze także doskonałe, krótkie historie poszczególnych krajów i epok wierszem. Forma ta spodobała się szczególnie prof. Panicowi, który stwierdził, że jest zupełnie coś nowego.

Iza Salamon