Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (231) Data wydania: 29.06.04

Radni się sprzeciwiają

Sprzeciw wobec planowanej metody rekultywacji piaskowni w Godowie wyraziła Rada Gminy na swojej ostatniej sesji. Uchwałę podjęto jednogłośnie, popierając w ten sposób protestujących mieszkańców.
Jak przypomniał przewodniczący Rady Gminy Eugeniusz Tomas, dyskusje na temat rekultywacji pias-kowni trwały od dawna. Gmina starała się wymóc na Wodzisławskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego uporządkowanie terenu po eksploatacji piasku. Gdy uzyskano zgodę na spełnienie tego postulatu władz Godowa okazało się, że zaproponowano metodę rekultywacji, która nie podoba się mieszkańcom oraz radnym. Zażądano więc od przedsiębiorstwa dodatkowych wyjaśnień i przedstawienia skutków oddziaływania na środowisko. Planowano zorganizowanie zebrania wiejskiego, by poznać opinię mieszkańców Godowa. Zawiązał się Społeczny Komitet Ochrony Pias-kowni, który zaczął gwałtownie protestować przeciwko zaproponowanej metodzie rekultywacji.
 
Zrezygnowaliśmy z organizowania zebrania wiejskiego, gdyż opinia mieszkańców była już znana - wyjaśniał przewodniczący Tomas. Żeby sprawy nie poszły za daleko Rada Gminy przygotowała uchwałę w tej sprawie.
 
Należy czynić kroki w kierunku całkowitego zamknięcia piaskowni - stwierdził radny Krzysztof Widz. Jak możemy utrzymywać bankruta, który nie płaci podatków?
 
Popieram radnego Widza - stwierdziła Ewa Gąsior przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu. Kopalnia jest uciążliwa dla mieszkańców, ciężkie auta z piaskiem powodują niszczenie dróg i zanieczyszczenie środowiska.
 
Metoda rekultywacji piaskowni poprzez zasypanie kamieniem i pyłem dymnicowym przedstawiona została Radzie Gminy w kwietniu. Nie spodobała się radnym a mieszkańcy ostro zaprotestowali przeciwko planom WPBP. W swojej uchwale Rada Gminy wyraziła stanowczy protest przeciwko planowanej metodzie rekultywacji.
 
W wolnych głosach radny Krzysztof Widz dopytywał również o składowanie eternitu i opon na terenie piaskowni a także umorzenie zaległości podatkowych WPBP wobec gminy.
 
Nie jesteśmy właścicielem pias-kowni, odpowiada za nią zarządca komisaryczny - tłumaczył wójt Józef Pękała. Potwierdziliśmy jednak, że są tam składowane różne materiały i wystąpię z pismem do zarządcy komisarycznego, aby ten proceder został ukrócony. Na terenie gminy prowadzona jest wymiana pokryć eternitowych, firma, która wygrała przetarg ma określone w umowie obowiązki. Eternit ma być odpowiednio składowany i przekazany specjalistycznemu przedsiębiorstwu. Sprawdziliśmy,  że zdjęte pokrycia dachowe z eternitu są składowane w workach na terenie firmy, która wygrała przetarg, odbiera je potem specjalistyczne przedsiębiorstwo, zajmujące się unieszkodliwianiem eternitu. Jeśli na terenie piaskowni jest eternit to podrzuca go tam ktoś inny. WPBP zwróciło się o umorzenie wszystkich zaległości podatkowych tłumacząc się trudną sytuacją finansową. Prowadzone były w tej sprawie rozmowy, warunkowaliśmy umorzenie uporządkowaniem piaskowni. W marcu  umorzyłem 50 tys. zaległości po podpisaniu przez WPBP porozumienia w sprawie rekultywacji z firmą Barosz-Gwimet. Warunkiem umorzenia dalszej części zaległości będzie postęp prac związanych z rekultywacją.

(jak)