Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (236) Data wydania: 03.08.04

Pralka potrafi

Wyposażona w najnowsze rozwiązania techniczne pralka nie tylko sama dobierze odpowiedni program, ale również... zadba o Twoją kieszeń.
Wchodząc do sklepu ze sprzętem AGD, szukamy zwykle urządzeń niedrogich. Rzadko kto porównuje parametry kilku pralek o podobnych cenach. Zdajemy się na radę znajomych lub na własną intuicję. Tak nie musi być! Poświęćmy na kupowanie pralki pół dnia, poszukajmy sklepu, w którym jest duży wybór modeli, a sprzedawcy chętnie odpowiadają na pytania. Taki wysiłek zwróci się choćby w rachunkach za wodę...
 
Czym różnią się pralki?
 
• zużyciem energii i wody - na każdej pralce jest oznaczenie (litery od A do G), które mówi, czy urządzenie jest oszczędne. Najmniej energii zużywają pralki oznaczone literą A (różnica w rachunku za energię pomiędzy klasą A i B wynosi ok. 40-50 zł na rok). Trzeba też sprawdzić, ile pralka pobiera wody - niektóre modele w trakcie takiego samego cyklu zużywają 39 l, a inne nawet 63 l;
• liczbą obrotów na minutę - im więcej obrotów bębna podczas wirowania, tym bardziej suche pranie;
• poziomem hałasu - droższe pralki mają dobrze wyciszony bęben;
• różnorodnością programów;
• pojemnością bębna - z reguły mieści się w nim 3-5 kg suchego prania, ale są i takie, do których włożymy 8 kg;
• sposobem sterowania - najtańsze jest manualne. Parametry (np. temperaturę) ustawiamy za pomocą pokrętła. Droższe modele sterowane są elektronicznie. Wystarczy wybrać rodzaj tkaniny, a urządzenie automatycznie dobierze temperaturę, czas prania, ilość wody i prędkość wirowania. Producenci nazywają tę funkcję automatyką wagową lub „szóstym zmysłem”.
• dodatkowymi ułatwieniami - jak: oświetlenie bębna, panel sterowania w kilku językach, pamięć (można zaprogramować np. cztery najczęściej wykorzystywane programy), obszerne drzwiczki (o średnicy do 40 cm), otwierające się na szerokość nawet 180° (ułatwia to wkładanie prania).
 
Pralka dla indywidualisty
 
Współczesne urządzenia mają tyle opcji i rozwiązań, że każdy dobierze odpowiedni dla siebie model.

• Dla leniwych
Kupując pralkę, zwróćmy uwagę na to, czy jest prosta w obsłudze. Może zamiast ustawiać parametry, lepiej wybrać model, który ma tylko hasła: „pranie codzienne”, „pranie ręczne”, „bez zagnieceń”. Są pralki, które „myślą” za nas - jeśli nastawimy program „wełna”, a zapomnimy zmienić temperaturę (i jest np. 90° C), pralka nagrzeje wodę do wysokości odpowiedniej dla wełny.

• Dla zapracowanych
 Wyprane rzeczy dobrze jest natychmiast wywiesić - nie będą pozagniatane. Są na rynku pralki, w których można zaprogramować opóźniony start (nawet o 24 godziny), tak aby pralka skończyła pracę wtedy, gdy np. wracamy do domu. To rozwiązanie umożliwia też korzystanie z tańszej energii elektrycznej (jeśli mamy licznik dwutaryfowy i umowę na taryfę nocną).

• Dla miłośników ciszy
 Sprawdźmy, jak głośno chodzi pralka (cicha emituje ok. 50 dB podczas prania), szczególnie gdy stoi w otwartej kuchni. Jeśli włączymy jednocześnie głośną pralkę i zmywarkę, a działa też lodówka - wtedy nie ma mowy o słuchaniu radia czy tv bez zakłóceń.

• Dla alergików
 Program dla osób uczulonych to zwykle dodatkowe płukanie. W droższych modelach znajduje się specjalny czujnik, który sprawdza, czy detergent został całkowicie wypłukany. Jeśli nie, pralka zrobi to powtórnie.
 
Programy, programy
 
Zaletą współczesnych pralek jest duży wybór programów, szczególnie tych, które piorą najdelikatniej. Możemy wyprać praktycznie wszystko: jedwab, wełnę itd. I nie ma obawy, że materiał się zniszczy czy skurczy. Oto kilka przykładów programów specjalnych:
• „pranie ręczne”, „wełna” - bardzo delikatny program, który pierze w temperaturze 20-30° C, a bęben porusza się kołyskowo, nie zaś dookoła własnej osi;
• „pranie intensywne” - do tkanin mocno zabrudzonych (przedłużony czas prania zasadniczego);
• „pranie codzienne” - dzięki takiemu programowi nie musimy zastanawiać się nad tym, jaką wybrać temperaturę czy czas prania, nie trzeba też segregować rzeczy według kolorów, bo program automatycznie wybierze temp. 40° C;
• „pranie ze zraszaniem” („prysznic”, „pranie deszczowe”) - pozwala na zaoszczędzenie wody, ponieważ do bielizny dostarczane są oprócz wody także pęcherzyki powietrza, jest to dodatkowy sposób na pozbycie się zabrudzeń;
• „łatwe prasowanie” („bez zagnieceń”, „lekkie prasowanie”) - jest to łagodniejsze wirowanie, dzięki któremu tkaniny się nie zagniatają.
 
Firma AEG wprowadziła w swoich najlepszych pralkach program „modne tkaniny” - specjalny cykl prania do nowoczesnych tekstyliów na bazie włókien celulozowych.
 
Nie bój się wirowania
 
Najlepsze pralki mogą pracować na poziomie nawet 1800 obr./min. Nie oznacza to, że po odwirowaniu tkaniny będą zmięte. Wystarczy, że bęben będzie odpowiednio duży i zrobiony z dobrego materiału. Nowoczesne pralki przed wirowaniem równomiernie rozkładają bieliznę we wnętrzu bębna.
 
Jeśli masz małe dzieci...
 
Standardowa pralka ma blokadę drzwiczek (nie można ich otworzyć podczas prania, a po jego zakończeniu trzeba poczekać 1-3 min na odblokowanie). Są modele wyposażone dodatkowo w plastikową śrubę umieszczoną po wewnętrznej stronie drzwiczek, która zabezpiecza przed ich zatrzaśnięciem. W niektórych urządzeniach spotkamy też zawory, odcinające dopływ wody. Dzięki nim można bezpiecznie zostawić w domu dziecko i pracującą pralkę.