Zabawa przy granicy
Hymnem polskim, czeskim i Unii Europejskiej rozpoczął się w Godowie „Festyn na Miedzy”. Były to już dziesiąte, a więc jubileuszowe Dni Gminy Godów -Dni na Granicy.
Dwa dni trwało polsko-czeskie świętowanie w Godowie. W sobotę i w niedzielę na miejscowym boisku odbywał się Festyn na Miedzy. Impreza ta organizowana jest tutaj od dziesięciu lat przy współpracy z zaprzyjaźnionymi gminami czeskimi, Petrovicami i Lutynią Dolną. W tym roku była ona współfinansowana z europejskiego programu Phare CBC. Na przygraniczną zabawę wybrało się wiele osób. W tłumie, na godowskim boisku można było usłyszeć zarówno mowę polską, jak i czeską. Niektórzy przyjechali na rowerach. Organizatorzy zadbali o to, żeby nikt się nie nudził i nikt nie chodził głodny. W programie były występy, konkursy, wystawy i wspólna zabawa. W sobotę na scenie zaprezentowały się zespoły śpiewacze z gminy Godów oraz grupa disco dance i tańca latynoamerykańskiego z Dolnej Lutyni. Można też było spróbować śląskich przysmaków, które przygotował zespół „Familijo” ze Skrzyszowa. Uczestnicy wspólnej zabawy częstowali się roladami, karminadlami, modrą kapustą, na stole był także chleb z fetem. Z kolei ośrodek kultury z Gołkowic przygotował dla wszystkich smakowitą grochówkę. O godzinie 20.00 rozpoczęła się biesiada piwna, która trwała aż do północy.
W niedzielę uroczystego otwarcia polsko-czeskiej imprezy dokonali Józef Pękała, wójt gminy Godów, Petr Trojek, starosta gminy Petrovice i Josef Lindner, starosta gminy Dolna Lutynia. Później na scenie odbywały się konkursy na temat Unii Europejskiej, wystąpili Magda Durecka i Kabaret Masztalskich. Zaprezentowały się także zespoły Absolut i Duo Fix. Gwiazdą wieczoru był sam Zbigniew Wodecki. Artysta przyjechał do rodzinnej gminy, bo właśnie z Łazisk Rybnickich pochodził jego ojciec. Tutaj mieszkają do dziś jego kuzyni. „Festyn na Miedzy” był zarazem częścią Dni Gminy Godów-Dni na Granicy. W uroczystym spotkaniu, przy czeskiej granicy, uczestniczyło wielu gości. Obecny był m.in. Marian Jarosz, wicemarszałek województwa śląskiego, Piotr Czarkowski, konsul RP w Ostrawie, Jerzy Malik, burmistrz Skoczowa, Jan Materzok, starosta powiatu wodzisławskiego, Eugeniusz Wala, przewodniczący Rady Powiatu Wodzisławskiego, przedstawiciele sąsiednich miast i gmin, księża, pracownicy gminnych bibliotek oraz urzędów.
(izis)