Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 52/53 (256/257) Data wydania: 21.12.04

Łuski pod obrus

Obyczajom związanym z Bożym Narodzeniem i okresem przedświątecznym poświęcone było spotkanie polskich i czeskich uczniów w szkole w Syryni. Porównanie tradycji i zwyczajów kultywowanych w Polsce i Czechach było bardzo pouczające a miłym akcentem na zakończenie było wspólne śpiewanie kolęd.
 Szkoły z Syryni i miejscowości Mokre Lasce koło Hluczyna nawiązały współpracę już kilka lat temu. Wspólnie opracowywano projekt ekologiczny „Partnerstwo w ochronie środowiska”, finansowany z funduszy europejskich. Teraz przystąpiono do realizacji kolejnego projektu, który jest związany z edukacją europejską i regionalną. W jego ramach polska i czeska młodzież będzie poznawać obyczaje i tradycje sąsiedniego narodu, jego historię i zabytki a także słownictwo i język. Pierwsze spotkanie zorganizowane w Syryni poświęcone zostało zwyczajom, związanym z okresem bożonarodzeniowym - od Andrzejek po Wigilię. Uczniowie podzieleni na kilka grup wykonywali różne zadania. Jedna z takich grup przygotowała polski i czeski stół wigilijny. Wyglądały one podobnie, ale są też pewne różnice. Oczywiście na czeskim stole nie było tradycyjnego polskiego opłatka. Pod obrus polskie dzieci włożyły sianko, w Czechach szczęście mają zapewnić umieszczone pod obrusem šupiny z kapra - czyli łuski ze świątecznego karpia. Czesi po wigilijnej wieczerzy rozkrajają poziomo jabłko - jeśli środek będzie miał kształt gwiazdy oznacza to dobrą wróżbę na najbliższy rok. Kolejny zwyczaj to puszczanie na wodę łódeczek z łupin od orzecha - jeśli zejdą się i połączą to znaczy, że rodzina będzie się trzymać razem. W Polsce i w Czechach tradycją jest poszczenie w wigilijny dzień, strojenie choinki, przygotowywanie szopki oraz wspólne śpiewanie kolęd.
 
Mamy ze sobą wiele wspólnego a warto wspomnieć, że w Hradku, niedaleko Hluczyna Mieszko spotkał się z Dąbrówką - mówi Maria Gnajda, dyrektor szkoły w Syryni. W okresie wielkanocnym my pojedziemy do naszych czeskich partnerów, będzie to okazja do porównania zwyczajów i tradycji, związanych z Wielkanocą. Kontakt ze szkołą z miejscowości Mokre Lasce nawiązaliśmy dzięki Euroregionowi Silesia. W ramach wspólnego projektu ekologicznego poznawaliśmy faunę i florę po obu stronach granicy. Uczniowie zwiedzali Wielikąt, byli w leśnictwie w Rudach Wielkich, oglądali odradzanie się lasu po pożarze. W Czechach natomiast badali stan otoczenia naturalnego, uczestniczyli w spotkaniu z ornitologiem, który bardzo ciekawie opowiadał o ptakach, zwiedzili też ostrawskie ZOO. Na zakończenie przygotowana została książka polsko-czeska, wynika z niej wniosek, że środowisko naturalne jest po obu stronach granicy takie samo, tylko trzeba o nie dbać. Realizacja tamtego projektu była bardzo kształcąca dla młodzieży. Myślę, że tak będzie również tym razem.
 
Podczas spotkania uczniowie czescy i polscy wysłuchali górnika, który opowiadał o tradycjach barbórkowych, przedstawiona została też inscenizacja jasełkowa. Dzieci na zakończenie mogły spróbować świątecznych wypieków oraz śląs-kiej moczki. Wspólnie śpiewano kolędy po czesku i polsku - teksty obie szkoły wcześniej przesłały do siebie pocztą elektroniczną. Nauczycielki z Czech przygrywały do wspólnego śpiewu na gitarach.

(jak)