Śpiewająca dwunastka
Od dziesięciu lat działa grupa śpiewacza „Podbuczanki”, z okazji tej okrągłej rocznicy zorganizowane zostało uroczyste spotkanie w salce przy miejscowej kaplicy. Była to okazja do przypomnienia najważniejszych faktów z historii zespołu oraz wspólnego śpiewu.
Zespół został założony przez Urszulę Santarius oraz ówczesnego wójta Godowa Ludwika Piechaczka. Wśród inicjatorek były Adelajda Hudek i Renaldyna Hudek. Początkowo „Podbuczanki” prowadziła Urszula Santarius, ale nie była w stanie pogodzić tego z kierowaniem zespołem „Familijo” ze Skrzyszowa. Do współpracy zaproszono więc Daniela Szkatułę. Pierwszy raz „Podbuczanki” wystąpiły podczas Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Zebrzydowicach w 1995 r. Co roku biorą udział we wszystkich imprezach organizowanych przez Urząd Gminy. Na życzenie mieszkańców Podbucza zespół śpiewa na jubileuszach rodzinnych - złotych weselach czy „abrahamach” - podczas mszy w miejscowej kaplicy. Co roku wys-tępuje też dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach. „Podbuczanki” śpiewały podczas uroczystości związanej z przywiezieniem z krakowskich Łagiewnik do miejscowej kaplicy relikwii świętej siostry Faustyny. W 2001 r. zespół został wyróżniony podczas XXI Wodzisławskich Spotkań z Folklorem oraz Przeglądu Zespołów Folklorystycznych „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach. W skład zespołu wchodzi cały czas dwanaście kobiet - choć skład osobowy się zmienia, gdy jedne odchodzą na ich miejsce przychodzą inne. W repertuarze „Podbuczanek” jest wiele piosenek folklorystycznych, ale również dużo kościelnych.
Piosenki zbieramy wśród mieszkańców wsi - od rodziców i babć - opowiadają kobiety. Szukamy tych, którzy jeszcze pamiętają co się kiedyś śpiewało w naszej wsi. Zapisujemy je i mamy wiele takich lokalnych utworów w swoim repertuarze. Nasz kierownik skomponował też piosenkę o Podbuczu.
Dużo tekstów pisze Janusz Bonarek, a część repertuaru pochodzi z płyt i kaset zespołów, z którymi „Podbuczanki” współpracują. Wyróżnienie w Wodzisławiu w 2001 r. przyniosła stara unikatowa ballada „W pielgrzymiej szacie”, która liczy aż 15 zwrotek.
Przyniosła ją Renaldyna Hudek od swoich rodziców - opowiada Daniel Szkatuła. Ja ją opracowałem muzycznie. To bardzo stara piosenka i spodobała się na pzreglądzie.
W zespole śpiewa mały sześcioletni Patryk Walica, który chodzi do szkoły muzycznej w Wodzisławiu i uczy się grać na organach. Po raz pierwszy wystąpił z „Podbuczankami” podczas przeglądu powiatowego w Marklowicach.
Z okazji swojego dziesięciolecia „Podbuczanki” otrzymały życzenia od wójta Józefa Pękały, byłego wójta Ludwika Piechaczka, kierownika Wiejskiego Ośrodka Kultury w Skrzyszowie Bernarda Oślizły, zaprzyjaźnionych zespołów „Familijo” i „Gospodynki”. W spotkaniu uczestniczył również proboszcz parafii w Krostoszowicach ks. Jan Bracik, który śpiewał z całym zes-połem.
(jak)