Zanim wybierzesz alkohol…
„Mamy ten problem w swoich domach, na podwórkach. Widzimy, co się dzieje w naszych blokach, na osiedlach. Z powodu picia wódki rozpadają się przyjaźnie. W rodzinach dochodzi do tragedii. Dlatego mówimy alkoholowi: nie!” - takie słowa kilka dni temu wypowiedzieli młodzi ludzie z Rydułtów - uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Pod kierunkiem swojej pani, Justyny Zarembskiej-Mańki przygotowali spektakl, który obejrzało ponad siedemset osób.
Patrycja z Rydułtów ma osiemnaście lat i do tej pory prawie nie zna smaku wódki. Raz spróbowała. Nie zamierza więcej sięgać. Jej rówieśnik i kolega - Łukasz czasem sięgał po piwo, ale od Nowego Roku obiecał sobie, że więcej nie będzie. Tak sobie postanowiłem i nie będę pić! - deklaruje chłopak. Młodzi ludzie akurat zeszli ze sceny w rydułtowskim Domu Orkiestry (siedziba Ogniska Pracy Pozaszkolnej). Młodzieży z innych szkół i dorosłym mieszkańcom miasta przedstawili spektakl zatytułowany „Zanim wybierzesz”. Wcześniej wykonawcy rozwiesili plakaty w całym mieście, nawet w kilku miejscowych barach. Poprosili o podanie informacji w kościołach. W sumie powtórzone cztery razy przedstawienie obejrzało ponad siedemset osób. To daje do myślenia. To prawda, że przez alkohol można zniszczyć sobie życie - mówiły nastolatki opuszczające salę.Zobacz, jak to się kończy…
Impreza została zorganizowana w ramach prowadzonej w mieście akcji profilaktycznej. Przy jej realizacji współpracują ze sobą: ZSP nr 2, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Miejski Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Rydułtowach oraz Ośrodek Pracy Pozaszkolnej w Rydułtowach. Spektakl zatytułowany „Zanim wybierzesz” przygotowali uczniowie ZSP nr 2, działający w szkolnym kółku teatralnym (był to zarazem debiut młodych aktorów na scenie). Nad realizacją akcji czuwa rydułtowska polonistka - Justyna Zarembska-Mańka, wychowawczyni trzeciej klasy Liceum Profilowanego w ZSP nr 2, a zarazem autorka scenariusza. Jest to dla uczniów zupełnie nowa sytuacja, bo po raz pierwszy są aktorami. Wczuwają się w swoje role najlepiej, jak potrafią. W tym wypadku jednak nie chodzi o kunszt, ale o przesłanie dotyczące zgubnego nałogu - wyjaśnia nauczycielka.
Treść przedstawienia jest bardzo prosta, a zarazem wyrazista. O duszę alkoholika walczą Anioł i Diabeł. Dają pijakowi ostatnią szansę. Jeśli w ciągu dwunastu godzin nie posłucha trzech przybyłych do niego duchów, wówczas jego dusza jest zgubiona. Przed alkoholikiem pojawiają się kolejno Duch Przeszłości, Duch Teraźniejszości i Duch Przyszłości. Pokazują mu całe jego życie. Miał piękną żonę, córkę, dobrą pracę, w której awansował. Wszystko to stracił z powodu swojego pijaństwa. Stał się pośmiewiskiem innych. Nagle pomocną dłoń wyciąga do pijaka jego córka. Na końcu aktorzy stają przed publicznością z kartonikami układającymi się w napis: „A co ty wybierzesz?”. W główne role wcielili się m.in.: Marcin Kubik, Krzysztof Burda, Zuzanna Pietwalska, Olga Koźlik, Małgorzata Paszenda, Ewa Hensel, Sylwia Homeniuk, Patrycja Bierawska oraz Marzena Dumin. Za swoją pracę młodzi ludzie pojadą w nagrodę na dwudniową wycieczkę do Krakowa. Wyjazd ufundowała im Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Więc co wybierasz?
Po spektaklu z młodzieżą na sali spotkał się Stanisław Wolny - dyrektor ds. lecznictwa odwykowego ośrodka w Gorzycach. Przytoczył m.in. smutne statystyki, z których wynika, że ponad dziewięćdziesiąt procent gimnazjalistów i licealistów próbowało już alkoholu. A kto z was w ostatnim czasie miał kontakt z alkoholem? Pił wódkę czy piwo? - zapytał siedzących na sali dyrektor Wolny. Prawie wszyscy podnieśli rękę.
Iza Salamon