Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (260) Data wydania: 18.01.05

Tak się wiąże żurok

Tej lekcji uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszowie na pewno nie zapomną. Wystąpił dla nich miejscowy zespól regionalny Pszowiki, który śpiewał śląskie piosenki i opowiadał o śląskich zwyczajach. Po występie spora grupa dzieci prosiła członków zespołu o autografy. „To nam się pierwszy raz zdarzyło" - mówiła mile zaskoczona Maria Dembowy - prezes zespołu.
Znocie śląski strój? To co to jest? - pytała pszowskich uczniów Bernadeta Sycha z zespołu Pszowiki. Fartuch - odpowiadały jej na to dzieci. Niy, to jest zopaska - poprawiała  starsza pani. A to? - pokazała kolejną część ubioru. Spódnica - brzmiała chóralna odpowiedź z sali.  Ach, kaj tam. Dyć to je kecka - wyjaśniała pani Bernadeta. Kecka, kecka - mówiły między sobą rozbawione dzieci.
 
A wiycie, jak się wiąże chustka na żurok? - padło kolejne pytanie. Żurok, żurok - powtarzały jak echo dzieci i z ciekawością patrzyły, jak pani Bernadeta zręcznym ruchem zawiązuje chustkę w charakterystyczny dla śląskiego stroju sposób. Pod chustką baba chowała to, co miała najpiykniejszego, czyli włosy. Chowała je do swjigo chopa w doma - tłumaczyła cierpliwie „zespołowo starka”.
 
Takiej lekcji uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszowie z pewnością długo nie zapomną. Zamiast siedzieć w ławkach i czytać o śląskim stroju w książkach, mogły to wszystko zobaczyć na żywo. Do ich szkoły zawitał zespół regionalny, „Pszowiki”, który zaśpiewał kilka najbardziej znanych, śląskich piosenek i opowiedział co nieco o śląskich zwyczajach. W sali gimnastycznej, gdzie odbywało się spotkanie, zabrzmiały znane wszystkim piosenki: „Poszła Karolinka”, „Pyk, pyk, pyk z fajeczki”, czy też o Matce Boskiej Pszowskiej. Potem śpiewali już wszyscy razem kolędy. Nad organizacją spotkania czuwała Donata Porwoł, nauczycielka muzyki w SP2.
 
Spotkanie odbyło się w ramach zajęć otwartych szkoły i ścieżek edukacyjnych: wychowanie regionalne i dziedzictwo kulturowe w regionie - wyjaśniła Bogusława Seemann, dyrektor SP2 w Pszowie, która szefuje szkole od września. Staramy się zintegrować tutejsze środowisko, co nie jest łatwym zadaniem. Chcemy skupić ludzi wokół szkoły, razem spędzać czas, lepiej się poznać - dodała dyrektor Seemann. Pierwszą taką próbą był festyn dla wszystkich. Odbył się on we wrześniu, wystąpił też wtedy zespół Pszowiki. Zabawa nie była taka, jak spodziewali się organizatorzy. Ludzie nie przyszli. Mimo to, szkoła nie rezygnuje z integracyjnych wysiłków i na wiosnę planuje przygotować śląską biesiadę, prawdopodobnie również z udziałem Pszowików. Oferujemy uczniom sporo zajęć pozalekcyjnych. Prowadzimy kilkanaście kółek zainteresowań, m.in., teatraln, sportowe, czytelnicze, plastyczne, literackie, artystyczne, recytatorskie, origami, robótek ręcznych, matematyczne. Warto dodać, że tylko część tych zajęć opłacana jest przez gminę, na resztę nauczyciele poświęcają swój czas bezinteresownie - dodaje dyrektor Seemann. Dzięki temu dzieci mają zorganizowany czas, mogą się wykazać twórczo i rozwijać swoje zdolności.

Iza Salamon