Strategia gotowa
Po kilkumiesięcznej pracy uchwalono Strategię Zrównoważonego Rozwoju Radlina. Jako misję miasta przyjęto: Miasto Radlin - przyjazne, bezpieczne, z mocną gospodarką, opartą o przemysł i rozwój przedsiębiorczości, z bogatą ofertą edukacyjno-kulturalną i rekreacyjno-sportową.
Prace nad strategią rozpoczęto w maju 2004 r. - wtedy odbyło się spotkanie inauguracyjne, na które zaproszono przedstawicieli różnych instytucji, zakładów pracy, przedsiębiorców, organizacji a także wszystkich mieszkańców Radlina. Potem odbywały się warsztaty, a podczas imprezy „Powitanie lata umieszczono w ogólnie dostępnym miejscu tablice, na których każdy z mieszkańców chciał wpisać swoją opinię na temat: Czego oczekuje? Co chciałby zmienić w mieście?Chcieliśmy, aby dokument powstawał przy współudziale mieszkańców, ludzi związanych z Radlinem, wszystkich zainteresowanych jego przyszłością - twierdzi Grażyna Janeta, kierownik Referatu Urbanistyki i Rozwoju. Chcieliśmy uświadomić mieszkańcom, że nie jest to wymysł urzędników, lecz ma to być nasze wspólne dzieło. Strategia to dokument, który pomoże wytyczyć przyszłość Radlina. Chcieliśmy usłyszeć od mieszkańców, jakie problemy naszego miasta są w ich odczuciu istotne i nad czym należy się zastanowić.
Na początku czerwca zorganizowano spotkanie z młodzieżą szkolną, która stworzyła własną wizję miasta. Młodzi ludzie chcieliby, żeby Radlin był miastem bogatym, przyjaznym dla niepełnosprawnych, miał czyste i zadbane lasy i parki. W mieście nie powinno być bezrobocia, natomiast powinno być więcej zieleni, miejsc rozrywki i ośrodków rekreacji. Radlin powinien spełniać europejskie standardy.
Spotkania z mieszkańcami poświęcone strategii maista organizowali radni - najwięcej zainteresowania wykazali mieszkańcy dzielnicy Głożyny, nikt natomiast nie przyszedł na spotkanie w „Sokolni”. Pracownicy Urzędu Miejskiego przeprowadzili diagnozę stanu istniejącego, która miała być podstawą do dyskusji podczas spotkań warsztatowych, które odbywały się w czerwcu, lipcu i wrześniu. Uczestnicy analizowali mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia dla Radlina. Analizowali sytuację miasta w trzech obszarach: gospodarki, ładu przestrzennego i społeczeństwa ze zdrowiem, by stworzyć rejestr celów i zadań. Efekty warsztatowych dyskusji uporządkowano i zebrano tworząc dokument, który uchwałą przyjęła Rada Miejska. Strategia będzie obowiązywać przez 10 lat, jest dokumentem wyznaczającym działania gminy, określającym czas realizacji i koszty zapisanych w nim zadań oraz odpowiedzialnych za ich wykonanie. Strategia jest podstawą Planu Lokalnego Rozwoju, te dokumenty są wymagane przy staraniu się o środki pomocowe z Unii Europejskiej.
(jak)