Przeciwko nienawiści
Z pracą i dorobkiem szkoły mogli zapoznać się rodzice oraz goście podczas Festiwalu Nauki, zorganizowanego w Gimnazjum w Turzy Śląskiej.
W poszczególnych klasach przygotowano różnorodne wystawy prezentujące prace uczniów oraz projekty realizowane w gimnazjum. W szkolnej izbie regionalnej przedstawione zostały działania, związane z edukacją regionalną, których jest bardzo wiele. Ostatnio gimnazjum w Turzy nawiązało współpracę z Piekarami Śląskimi. Wspólnie realizowany będzie projekt związany z sanktuariami maryjnymi. Okazuje się, że gimnazjaliści z Piekar dobrze znają Turzę, przyjeżdżali tu na pielgrzymki do sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Jedna z wystaw przedstawiała projekty realizowane w ramach edukacji ekonomicznej, prowadzonej w gimnazjum w Turzy. Ma ona przygotować uczniów do przyszłego zawodu, uczyć ich przedsiębiorczości.
W pracowni historycznej przedstawione zostały efekty zorganizowanej wśród uczniów debaty na temat przyczyn nacjonalizmu, rasizmu, antysemityzmu oraz innych ideologii głoszących nienawiść do innych osób, grup społecznych i narodów. Gimnazjum od kilku lat wspólnie z zagranicznymi partnerami z Niemiec i Hiszpanii realizuje projekt „Tolerancja i jej granice”.
Organizatorem debaty było kółko historyczne pod kierunkiem pana Joachima Grabca – tłumaczy Justyna Kasprzik. Wzięli w niej udział uczniowie interesujący się tą problematyką. Zastanawialiśmy się nad przyczynami tych ideologii i przygotowaliśmy plakaty na ten temat. Dyskutowaliśmy jak należy zapobiegać rozprzestrzenianiu się takich poglądów w społeczeństwie.
(jak)