Nikogo nie zwalniamy
Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Gorzycach należy do największych nie tylko w powiecie, ale także na Śląsku. Niedawno obchodziła 60-lecie swojego istnienia.
W siedzibie władz gorzyckiego GS-u została urządzona Izba Pamięci i Promocji Spółdzielczej. Uświetnieniem 60-lecia było otwarcie po remoncie zmodernizowanego domu handlowego „Wenus” w Gorzycach oraz nowo utworzonego centrum budowlanego w Bełsznicy. W ten sposób pamięć o założycielach, historii i tradycjach spółdzielni połączono z zaakcentowaniem jej nastawienia na rozwój gospodarczy.
Nasza spółdzielnia jest największą w województwie – mówi prezes Jan Skóra. Zatrudniamy 132 osoby, a od czasu wprowadzenia gospodarki rynkowej nikogo nie wysłaliśmy na bezrobocie. Zachowaliśmy większość swojej działalności gospodarczej z poprzednich lat. W związku z ogromnym zapotrzebowaniem na nasze pieczywo postanowiliśmy rozbudować piekarnię, a przede wszystkim zakupić kolejne gazowe piece piekarnicze. Stworzy to możliwość sprzedaży pieczywa niemal prosto z pieca, jeszcze ciepłego.
Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Gorzycach bierze swój początek od Okręgowej Spółdzielni Spożywczo-Handlowej Bełsznica, która powstała 27 maja 1945 r. Po 10 latach siedzibę spółdzielni przeniesiono do Rogowa zmieniając jednocześnie jej nazwę. W marcu 1946 r. powstała spółdzielnia. Obie spółdzielnie przechodziły różne koleje losu, często zmieniały się zarządy. Czasy były trudne a wiele towarów reglamentowano. To powodowało niezadowolenie członków związane z ich rozdziałem. W 1964 r. nastąpiło połączenie spółdzielni Rogów i Gorzyce.
Podczas uroczystości 60-lecia w lokalu „Diament” w Bełsznicy zasłużonym spółdzielcom wręczono odznaczenia państwowe i spółdzielcze.
Po części oficjalnej w pobliskim parku rozpoczął się festyn spółdzielczy. Z okazji 60-lecia nadano mu imię Leona Smołki, jednego z założycieli spółdzielni.
(jak)