Jubilatka ma się dobrze
W najbliższą sobotę, 3 września, Szkoła Podstawowa nr 2 świętować będzie 100-lecie swojego istnienia.
Punktualnie w południe w miejscowym kościele rozpocznie się jubileuszowa msza święta. Wymarsz spod szkoły zaplanowano na godz. 11.30. Wspólnie do kościoła ruszą uczniowie i zaproszeni goście. Oczywiście jednym z punktów eucharystii będzie poświęcenie sztandaru szkoły. Poza tym, zaraz po powrocie do budynku odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa przedstawiająca patrona. Kwadrans przed godz. 14.00 rozpocznie się akademia, podczas której wójt Marklowic oficjalnie przekaże pedagogom prawo do posiadania sztandaru.
Druga część uroczystości będzie miała mniej oficjalny charakter. Podczas festynu, którego początek zaplanowano na godz. 15.30 wystąpi młodzieżowy zespół wokalny, a także zespół folklorystyczny „Przytup” z domu kultury w Radlinie. Humor i satyrę śląską zaprezentuje grupa „Antyki”. Jak mówi dyrektorka szkoły Maria Staszak, atrakcji nie zabraknie i każdy znajdzie coś dla siebie. W święcie szkoły, oprócz uczniów i nauczycieli udział wezmą miejscowi radni i pracownicy magistratu. Zaproszono także trzydziestu byłych pracowników SP 2.
Krótka historia
Starania o budowę szkoły rozpoczęto w 1896 r. Niestety zakończono je cztery lata później i szkoła nie powstała. W końcu prace na dobre ruszyły 18 września 1903 r. Budowę zakończono 18 listopada 1904 r. W czasie działań wojennych szkoła została bardzo zniszczona. Dzięki zaangażowaniu miejscowej ludności udało się ją reaktywować już w maju 1945 r. W roku szkolnym 1974/75 powstał oddział przedszkolny dla sześciolatków. W roku 1983/1984 ostatnia klasa czwarta opuściła mury tutejszej szkoły. Odtąd jest to szkoła z klasami I-III i oddziałem przedszkolnym. W 1987 r. na stanowisko dyrektora powołano Marię Staszak. Rok później szkoła stała się samodzielną jednostką administracyjną. Niestety jako Szkoła Podstawowa nr 30 w Wodzisławiu Śl., była placówką nieekonomiczną dla miasta. Na remonty otrzymywano bardzo niewiele pieniędzy. Dopiero od 1995 r., gdy Marklowice stały się samodzielną gminą prace remontowe ruszyły na dobre. W kwietniu 2004 r. Rada Gminy nadała szkole imię Kornela Makuszyńskiego. Tak w głosowaniu zdecydowali uczniowie, nauczyciele i rodzice. Kandydatów było czterech. Poza patronem był to Julian Tuwim, Janusz Korczak i Maria Konopnicka. Warto dodać, że od listopada ubiegłego roku do maja 2005 r. co dwa tygodnie organizowano tutaj spotkania absolwentów. W tym czasie spotkało się w szkole ok. 500 osób. Najstarsza miała 87 lat.
(raj)