Uratować zabytek
Zabytkowy krzyż z 1879 r. przy ul. Piotrowickiej w Skrbeńsku znajduje się w złym stanie. Z inicjatywy radnego Henryka Klyszcza władze gminy Godów podejmą starania o jego odnowienie.
Krzyż został postawiony 124 lata po założeniu wioski. Obok niego posadzono dwie lipy, z których jedna już niestety uschła. Na kolumnie krzyża zachował się mało widoczny napis: „Niech będzie Jezus Chrystus pochwalony aż na wieki Amen. F. Gmina Skrbensky”. W maleńkiej niszy znajduje się figurka Matki Boskiej. Ten sakralny obiekt jest bardzo misternie wykonany, zwłaszcza figura ukrzyżowanego Chrystusa. Stoi on przy głównej ul. Piotrowickiej niedaleko skrzyżowania z ul. Zieloną.
Gdy 40 lat temu kupiłam tę działkę to odnowiłam krzyż – mówi mieszkanka posesji przy której znajduje się zabytek. Malowaliśmy go, ale farba odłazi. Odnowieniem krzyża musi się zająć specjalista. Figura Chrystusa jest przepiękna. Fundamenty, na których stoi krzyż są zniszczone, obawiam się, że może się zawalić i sama się nie chwytam remontu.
Jak mówi Henryk Klyszcz stojąca obok lipa jest tak stara jak krzyż. Fundatorem była prawdopodobnie rodzina Skrbeńskich – założycieli wsi. Wójt Józef Pękała tłumaczy, ze krzyż nie jest w rejestrze zabytków i gmina będzie go odnawiać we własnym zakresie. Na renowację nie będzie można uzyskać pieniędzy od konserwatora zabytków. Władze gminy zamierzają zlecić prace specjalistycznej firmie, która zajmuje się tego typu działalnością.
W Skrbeńsku znajduje się również inny kamienny krzyż związany z historią wsi. Stoi przy ul. Piotrowickiej, blisko granicy państwowej z Czechami. Wzniesiony został w rok po zakończeniu II wojny światowej i jest wotum wdzięczności za ocalenie z wojennej pożogi. Widnieje na nim znamienny napis: „Ukrzyżowanemu Zbawicielowi ten pomnik wdzięczności wznieśli w roku 1946 duszpasterze i wierni Skrbeńska i inni. Za opiekę i ocalenie podczas ostatniej wojny 1939-1945”. Po długim okresie niszczenia w 2003 roku został on wyremontowany – wzmocniono posadowienie, uzupełniono ubytki, wyłożono kostką chodnikową teren pomiędzy drogą a krzyżem.
(jak)