Konkursowy korowód
Po raz pierwszy podczas lubomskich dożynek gminnych zorganizowany został konkurs na najpiękniejszy pojazd w korowodzie. Jury miało trudne zadanie, by spośród kilkudziesięciu pojazdów wyróżnić pięć najlepszych.
Barwny korowód ruszył z centrum wsi prowadzony przez jeźdźców konnych oraz powóz ze starostami dożynek – Anną Długosz i Arkadiuszem Bieńkiem. Pojazdy przejechały główną ulicą Bukowa na boisko sportowe witane przez wielu mieszkańców gminy. W korowodzie znalazły się powozy konne, pojazdy rolnicze, wozy strażackie a zainteresowanie wzbudzał nietypowy wysoki rower trójkołowy skonstruowany przez jednego z mieszkańców Bukowa. Na boisku wszystkich powitał sołtys Bukowa Franciszek Adamczyk. Przedstawiając starostów dożynek zauważył, że Anna Długosz gospodarująca na 2,6 ha jest właścicielką ostatniej krowy i ostatniego konia pociągowego w Bukowie. Arkadiusz Bieniek prowadzi gospodarstwo agroturystyczne. W liczącej niespełna 300 mieszkańców wsi pozostało zaledwie kilka większych gospodarstw rolnych. Zgodnie z tradycją starostowie przekazali bochen chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów wójtowi Czesławowi Burkowi.
Dożynki to nie tylko święto rolników, ale całej wsi i całej gminy – stwierdził wójt. – To okazja do integracji i wspólnej zabawy. Buków to małe sołectwo, ale najbogatsze, to Mekka gminnego biznesu. Wieś wnosi dużo do gminnego budżetu. Z tego dla mieszkańców wynikają uciążliwości i wiele im się należy.
Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne. Dla mieszkańców gminy zagrała orkiestra dęta kopalni „Anna”, śpiewały zespoły folklorystyczne „Syryniczki” i „Johanki” z Nieboczów oraz chóry „Echo” z Syryni i „Lutnia” z Lubomi. Pomiędzy występami lokalnych artystów nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy pojazd. Jury przyznało zwycięstwo „Nieboczowskiemu skansenowi”, drugie miejsce zajęła kuźnia pomysłowo urządzona na jednym z pojazdów a trzecie - rybacy z Wielikąta. Atrakcją dla mieszkańców gminy były występy kabaretu „Masztalscy”, koncerty zespołów „Wędrowne gitary” i „Mona Lisa”. Dożynki zakończyła zabawa taneczna. Święto plonów w Bukowie odbywało się pod patronatem prasowym „Nowin Wodzisławskich”.
(jak)