Marzenia się spełniają
Wielka radość w Szkole Podstawowej w Połomi. Podstawówka wygrała europejską „Szkołę Marzeń". Otrzyma 88 tys. zł na realizację atrakcyjnego dla dzieci programu realizowanego w ramach projektu zwiększania szans edukacyjnych uczniów z gmin wiejskich.
Ten program pomaga spełniać dziecięce marzenia. Są w nim dodatkowe spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty dziennikarskie, malarskie, fotograficzne, a także udział w poważnych obradach Rady Gminy. To także m.in. sto godzin regionalizmu, 160 godzin zajęć językowych, siedem wycieczek edukacyjnych, trzy imprezy środowiskowe, dwie debaty ogólnospołeczne, wyjazdy do galerii sztuki, 160 godzin zajęć sportowych, dwa rajdy rowerowe i dwa wyjazdy na narty. Całoroczny projekt będzie realizowany w połomskiej szkole pod nazwą: „Jestem Polakiem, Ślązakiem, Europejczykiem - poznaję ojczyznę, region, sąsiadów". Cieszymy się ogromnie z wygranej „Szkoły Marzeń", ale zdajemy sobie sprawę, jaki ogrom pracy nas czeka. Mamy jednak nadzieję, że przyniesie to duże korzyści przede wszystkim uczniom. Dzieci będą przychodzić do szkoły popołudniami, będzie herbatka, zupełnie inna atmosfera, niż na lekcjach - mówi Urszula Wrońska, koordynatorka projektu. W czerwcu, wraz z nauczycielką Teresą Knapek, uczestniczyła w specjalnym szkoleniu w Katowicach. Później nad wnioskiem o dotację pracował cały zespół nauczycieli, którzy poświęcili na to część swoich wakacji. Ale trud się opłacił, gdyż połomska podstawówka znalazła się w gronie polskich szkół, które wygrały „Szkołę Marzeń". To wielka szansa dla naszych uczniów, gdyż dzięki „Szkole Marzeń" mogą się spełnić także ich marzenia. Nasi uczniowie będą mogli wziąć udział w wielu atrakcyjnych zajęciach bezpłatnie - mówi Janina Krzyżok, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Połomi.
„Nie jesteśmy gorsi od innych" - taka myśl będzie przyświecała zajęciom w ramach „Szkoły Marzeń" w połomskiej podstawówce. Uczniowie wezmą udział w spotkaniach z mieszkańcami Połomi, odwiedzą gospodarstwo unijne. Stworzą także galerię sławnych Ślązaków, nauczą się piec i gotować śląskie potrawy, zobaczą, jak wygląda praca w kopalni. Ciekawostką jest fakt, że jedną z zaplanowanych prac dzieci będzie folder o Połomi po angielsku.
Program finansowany jest z krajowych i wspólnotowych środków publicznych. Środki krajowe pochodzą z budżetu państwa, środki wspólnotowe - z Europejskiego Funduszu Społecznego.
(izis)