Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (322) Data wydania: 28.03.06

Wreszcie są konkrety

Do dzisiaj, 28 marca, ministerstwo zbiera opinię dotyczące zmiany ustawy w sprawie opłat sądowych. Jest szansa, że niekorzystne dla poszkodowanych przez szkody górnicze przepisy zostaną zmienione już w kwietniu.
Przypomnijmy, że chodzi o ustawę, która obowiązuje od 2 marca. Zgodnie z jej brzmieniem osoby, które ubiegają się przed sądem o odszkodowanie za szkody górnicze muszą na wstępie zapłacić 5% wnioskowanej kwoty odszkodowania oraz przygotować kosztowne ekspertyzy budowlane i geologiczne. Przepis ten z inicjatywy rządu Leszka Millera uchwalił Sejm w lipcu 2005 r.
 
O zmianę krzywdzącego prawa walczyli członkowie Stowarzyszenia Gmin Górniczych i Stowarzyszenia Mieszkańców Terenów Górniczych z siedzibą w Marklowicach. Było zbieranie podpisów, spotkania z posłami oraz apele do najwyższych władz państwowych.
 
Z inicjatywą wyszli posłowie Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a głośno o tym w sejmie mówił poseł PO Henryk Siedlaczek. Początkowo rządzący mówili o równości wszystkich obywateli i sprawę bagatelizowali. Upór gmin górniczych poparty racjami mieszkańców - głównie Śląska - zmienił to nastawienie. Ostatecznie projekt zmiany ustawy stał się projektem rządowym. Nieważne czyj to będzie projekt. Najważniejsze by sprawę w końcu rozwiązać. Poproszono nas o wydanie opinii w sprawie projektu tej ustawy, więc do 28 marca to przygotujemy - mówi Tadeusz Chrószcz, prezes Stowarzyszenia Gmin Górniczych.
 
Wspomniany projekt zakłada zwolnienie osób poszkodowanych przez kopalnię z opłat sądowych wnoszonych przed rozpoczęciem postępowania. O tym, kto zapłaci pieniądze sąd zdecyduje po zakończeniu sprawy. Jeżeli wystąpi oczywista bezzasadność domagania się odszkodowania przez mieszkańca, wówczas to on pokryje koszty sądowe.
 
W 2004 r. przed sądami, po wyczerpaniu postępowania ugodowego, prowadzono 327 takich spraw. Rok później liczba ta wzrosła do 410.
 
(raj)