Gest dobrej woli
Przez dwadzieścia lat stawka tzw. podatku rurowego od kanalizacji będzie w gminie Gorzyce wynosić 0,1% wartości tych urządzeń. Jest to znacznie mniej niż ustawowa stawka wynosząca 2%.
Podatek rurowy stanowi znaczny koszt dla Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji a musi być wliczony w cenę ścieków i wody. Szczególnie w przypadku ścieków znacznie podniósłby on opłaty ponoszone przez mieszkańców za ich odprowadzanie i oczyszczanie. Sieci kanalizacyjne są bowiem bardzo drogie i 2 % ich wartości to duże pieniądze. Gorzyce wraz z Wodzisławiem, Radlinem i Marklowicami wzięły udział w rozbudowie oczyszczalni Karkoszka. Teraz przewiduje się złożenie wspólnego wniosku o dofinansowanie z europejskiego Funduszu Spójności budowy kanalizacji na terenie tych miast i gmin. Przygotowane opracowania wskazują jednak na zagrożenie związane z wysokością opłat za ścieki. Po wybudowaniu kanalizacji może być bardzo trudno przekonać mieszkańców, by podłączali do niej swoje domy. Stąd propozycja rezygnacji lub obniżenia podatku rurowego. Jako przykład można podać gminy Mszana i Godów, które uczestniczą we wspólnym projekcie budowy kanalizacji z Jastrzębiem. Wniosek jest już zaakceptowany przez Unię Europejską a prace mają się rozpocząć w tym roku. Samorządy podjęły uchwały o całkowitej rezygnacji z podatku rurowego od sieci kanalizacyjnych. Do podobnych decyzji od dawna przekonuje samorządy zaangażowane w rozbudowę Karkoszki prezes wodzisławskich „Wodociągów” Wiesław Blutko. Międzygminny Związek Wodociągów i Kanalizacji przygotował projekt odpowiedniej uchwały. Jednak taką decyzję muszą podjąć wszystkie zainteresowane gminy – inaczej to nie ma sensu. Nie można bowiem ustalać opłat za ścieki dla każdej gminy w innej wysokości.
Podejmujemy jako pierwsi taką uchwałę o obniżeniu podatku jako akt dobrej woli – tłumaczy Stanisław Sitek, przewodniczący Rady Gminy Gorzyce. I będziemy czekać jak zachowają się inni partnerzy przygotowywanego projektu budowy kanalizacji. Liczymy, że podobna dobra wola będzie u wszystkich. Niższy podatek rurowy ma ułatwić pozyskanie pieniędzy na budowę kanalizacji, wpływając na obniżenie ceny ścieków dla mieszkańców.
Uchwalona przez Radę Gminy stawka obowiązywać będzie od przyszłego roku przez dwadzieścia lat. Aby decyzja gorzyckich radnych miała sens, teraz podobne uchwały muszą podjąć ich koledzy w Wodzisławiu, Radlinie i Marklowicach.
(jak)