Rydułtowik z grabiami
Barbara Laszczyńska, Bogumił Kosowski oraz Adolf Widera otrzymali statuetkę Rydułtowika Roku 2005. Przyznaje ją Towarzystwo Miłośników Rydułtów.
Barbara Laszczyńska, Bogumił Kosowski oraz Adolf Widera otrzymali statuetkę Rydułtowika Roku 2005. Nagrody zostały wręczone podczas biesiady „Powitanie wiosny” zorganizowanej przez Towarzystwo Miłośników Rydułtów.
Statuetkę „Rydułtowika Roku” przyznaje cyklicznie Towarzystwo Miłośników Rydułtów. Za 2005 rok nagrodę tę otrzymała Barbara Laszczyńska, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Rydułtowy. Za jej sprawą nasza biblioteka, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zamieniła się w centrum kultury. Działają tutaj warsztaty plastyczne, filmowe, literackie, działa także grupa literacko-poetycka „Zwrotka”, a twórcy mogą prezentować swoje prace w „Galerii za drzwiami” - prezentowali działalność Barbary Leszczyńskiej działacze TMR. Chwalili szefową biblioteki również za to, że ma wiele pomysłów, ponadto chorym i niepełnosprawnym czytelnikom dostarcza książki do domu. Warto dodać, że za wszechstronność i niezwykłą aktywność rydułtowska biblioteka wiele razy została uhonorowana nagrodami i wyróżnieniami. Nagrodę „Rydułtowika Roku 2005” otrzymał także Bogumił Kosowski, aktywny działacz TMR, zastępca redaktora naczelnego gazety „Kluka”, a także rydułtowski radny. Trzecią statuetką nagrodzono Adolfa Widerę - byłego dyrektora kopalni „Rydułtowy”, który od 1995 jest już na emeryturze. W latach młodości był zawodnikiem GKS-u „Naprzód” Rydułtowy, przez 14 lat prezesował Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Górnictwa KWK „Rydułtowy”. Do dzisiaj jest wielkim pasjonatem sportu i turystyki, czynnie uprawia narciarstwo, turystykę pieszą i rowerową.
Wręczenie dorocznych nagród odbyło się podczas biesiady „Powitanie Wiosny”. We wspólnej zabawie wzięło udział wielu mieszkańców oraz zaproszonych gości, w tym także laureatów nagród „Rydułtowik Roku” oraz „Lidera Aktywnych” z poprzednich lat. Obecny był m.in. senator Antoni Motyczka oraz zespół Werichovcy z czeskich Markvartowic. Na stole nie brakowało dobrego jedzenia, na scenie występowały zespoły muzyczne i taneczne.
Na początku spotkania chwilą ciszy uczczono zmarłego Piotra Brożka, wieloletniego członka TMR oraz jednego ze sponsorów imprezy. Publiczność rozgrzewał do zabawy zespół muzyczny „Elektryki” ze szkoły muzycznej „Pod Nutką” prowadzonej przez Annę i Grzegorza Urbańczyków. Chwilę później zaprezentowały się zgrabne tancerki „Olimpki”, które wprowadziły na scenę zdobywczynie tytułu „Miss Kluki 2005”. Została nią Justyna Tatara. Na pierwszą wicemiss czytelnicy wybrali Anitę Burda (nie była obecna), a tytuł drugiej wicemiss przypadł w udziale Klaudii Wystyrk. W programie „Powitanie wiosny” wystąpili także m.in. utalentowany zespół „Gimpel Band” prowadzony przez Katarzynę Konofał oraz kabaret „Ciaproki”, który zaprezentował „Romeo i Julię po śląsku”. Do tańca przygrywał zespół „Watersi” Ilony i Kazimierza Wolnerów.
(izis)