Kwitek nic niewart
Jeśli nie wymieniłeś prawa jazdy nie możesz prowadzić samochodu. Zaświadczenie wydawane przez wydział komunikacji o złożeniu stosownych dokumentów policjantów nie interesuje.
Zaświadczenie o złożeniu wniosku o wymianę prawa jazdy nie upoważnia do jazdy samochodem.
Tak jak w całej Polsce również w powiecie wodzisławskim wielu kierowców nie zdążyło do końca czerwca wymienić starych dokumentów prawa jazdy na nowe. Do czasu otrzymania nowego prawa jazdy nie będą mogli prowadzić samochodów. Zaświadczenia o złożeniu wniosku o wymianę w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego nie są dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdem.
Obecnie wymiana prawa jazdy na nowe trwa około miesiąca a ze względu na dużą liczbę wniosków czas oczekiwania może się nawet wydłużyć. Na przykład w kwietniu nie było takich problemów, nowe prawo jazdy można było otrzymać w ciągu trzech tygodni.
W czerwcu złożono aż cztery tysiące wniosków o wymianę prawa jazdy – mówi naczelnik Arkadiusz Łuszczak. Urzędnicy pracują obecnie po 12 godzin dziennie a także w soboty. Taka wymiana dokumentu może wydawać się czymś prostym, ale trzeba sprawdzić dokumentację każdego kierowcy, zweryfikować jego uprawnienia, nanieść dane do odpowiednich druków, zeskanować je i przekazać do centralnej ewidencji kierowców. Dopiero wtedy można złożyć zamówienie do wytwórcy.
Na czas zwiększonej ilości pracy związanej z wydawaniem nowych praw jazdy w Wydziale Komunikacji utworzono dodatkowe stanowiska pracy. W wykonaniu prostszych czynności pomagają stażyści. Gdy urzędnicy przeprowadzą wszystkie niezbędne czynności, wytwórnia papierów wartościowych jest w stanie dostarczyć nowy dokument nawet w ciągu tygodnia.
Wydział Komunikacji na życzenie klienta wydaje zaświadczenia potwierdzające złożenie wniosku o wydanie nowego prawa jazdy. Nie uprawnia ono do prowadzenia pojazdu. Policjanci mogą więc nałożyć mandat. Przed takimi konsekwencjami nie uchroni też zgłoszenie o zagubieniu prawa jazdy. Nie są wydawane wtórniki starych dokumentów, trzeba poczekać w kolejce na wydanie nowego prawa jazdy. Jeśli kierowca nie chce ryzykować ukarania przez policję, musi po prostu zostawić auto w garażu.
To już ostatnia transza wymiany praw jazdy, z czego się cieszę – dodaje naczelnik Łuszczak. Chociaż za parę lat może kierowców czekać kolejna taka operacja. Unia Europejska chce wprowadzić jednolity wzór prawa jazdy dla wszystkich krajów członkowskich. Wymiana miałaby się rozpocząć w 2012 r. i trwałaby do 2032 r.
Wcześniej zmian mogą się spodziewać kierowcy autobusów i ciężarówek. W 2008 r. jest planowane wydanie dyrektywy unijnej mówiącej o obowiązkowych okresowych szkoleniach kierowców zawodowych. Jak mówi Arkadiusz Łuszczak, będzie to niejako powrót do niedawno zniesionych świadectw kwalifikacyjnych kierowców.
(jak)