Radiowozy się sypią
Liczba pijanych kierowców wzrosła dwukrotnie, a stan techniczny radiowozów pozostawia wiele do życzenia.
Z analizy przedstawionej radnym przez komendanta komisariatu wynika, że w 2005 r. spadła liczba kradzieży, włamań, rozbojów, uszkodzeń mienia a także przypadków znęcania się nad rodziną. Mniej było również przestępstw narkotykowych. Natomiast zwiększyła się liczba bójek i pobić oraz oszustw. Znacznie wzrosła liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierujących – aż o 100%! Najwięcej przestępstw występuje w Gorzycach, Turzy Śląskiej, Olzie i Czyżowicach. Są to największe wsie w gminie, stąd większe zagrożenie niż w pozostałych miejscowościach. Gorzyce stanowią centrum gminy, a przebiegająca przez tę wieś droga krajowa do przejścia granicznego również wpływa na większą ilość przestępstw. W Turzy i Olzie dochodzi do wielu przestępstw związanych z mieniem kolejowym. Nieczynna linia kolejowa w Turzy przebiega przez trudno dostępne tereny i stąd jest obiektem wielu kradzieży dokonywanych przez tzw. złomiarzy. W Olzie z kolei łupem złodziei padają elementy wyposażenia składów kolejowych stojących na bocznicy. Najbezpieczniejsze miejscowości w gminie to Bluszczów, Uchylsko i Odra. Są to niewielkie wsie, w których jest mało obiektów handlowych i produkcyjnych. Wykrywalność przestępstw w ostatnim czasie znacznie wzrosła – z 54% w 2004 r. do ponad 69% w 2005 r., co świadczy o dobrej pracy gorzyckiego komisariatu.
Swoim działaniem obejmujemy około 50% powierzchni powiatu wodzisławskiego – tłumaczył radnym komendant Grudziński. W związku z czym dużo czasu zajmuje policjantom dotarcie na miejsce zdarzenia. Jest to pewnym problemem. Mamy kłopoty z samochodami służbowymi, spośród czterech, które posiadamy trzy są bardzo stare i często się psują. Opóźnia to dojazd na miejsce zdarzenia.
Komendant Jarosław Grudziński zwracał radnym uwagę na problem parkowania samochodów w niedozwolonych miejscach. Wynika to ze zbyt małej liczba miejsc parkingowych na terenie gminy. Przydałoby się wybudowanie kilku parkingów. Szczególnie potrzebny byłby parking przy Banku Spółdzielczym w Gorzycach.
Zastosowanie monitoringu przy pomocy kamer najbardziej zagrożonych miejsc sugerował radny Piotr Oślizło. Niektórzy przedsiębiorcy mogliby współfinansować koszty zainstalowania monitoringu - argumentował radny.
(jak)