Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (344) Data wydania: 29.08.06

A miało być tak pięknie…

Biogaz gromadzony w oczyszczalni ścieków Karkoszka II miał być przetwarzany na prąd. Miał także ogrzewać budynki oczyszczalni. Nic z tego, jest wielka klapa i finansowe straty.
Miał być tani prąd i ogrzewanie, a jest klapa i finansowe straty.
 
Kiedy w listopadzie 2003 r. hucznie otwierano oczyszczalnię ścieków Karkoszka II zapewniano, że obiekt jest jednym z najnowocześniejszych w kraju. Biogaz miał być wykorzystywany do generowania prądu elektrycznego i wykorzystywania go do potrzeb oczyszczalni. Pozyskiwane ciepło miało być z kolei przekazywane na cele technologiczne i do ogrzewania budynków.
 
W sierpniu 2005 r. kilka miesięcy po rozruchu oczyszczalni okazało się, że są to jedynie mrzonki. Biogaz zdążył się zgromadzić, jednak instalacja do jego wykorzystania nie działała. W projekcie budowy oczyszczalni wcześniej nie wykryto rozbieżności. W jednej jego części przewidziano, że energia z biogazu będzie wykorzystywana dla całej oczyszczalni, w drugiej zaś, że biogaz będzie wykorzystywany jedynie do ogrzewania bloku technologiczno-energetycznego. W związku z tym zakupiono generator dla całości oczyszczalni, a instalację jedynie do bloku technologicznego – mówi wiceprezydent Wodzisławia Jan Zemło.
 
Wodzisławscy radni o uchybieniach dowiedzieli się dopiero na początku sierpnia tego roku. Radna Grażyna Pietyra uważa, że władze miasta dopuściły się niedopuszczalnych zaniedbań. Pisemną skargę w tej sprawie wystosowała do przewodniczącego Rady Miejskiej Wacława Mandrysza. Sprawą zajmowała się także jedna z komisji Rady Miejskiej. Radna Pietyra twierdzi, że radni zostali wprowadzeni w błąd poprzez podanie informacji o zakończeniu inwestycji. Uważa, że zakup nieodpowiednich urządzeń to marnotrawienie publicznych pieniędzy. Jej zdaniem, mieszkańcy niepotrzebnie płacą więcej za eksploatację oczyszczalni. Nie wyklucza ona, że sprawą zainteresuje Najwyższą Izbę Kontroli. 
 
Dostosowanie instalacji do ogrzewania bloku technologicznego może kosztować około 50 tys. zł, dla całej oczyszczalni ok. 200 tys. zł. Decyzję o wyłożeniu dodatkowych pieniędzy będą musiały podjąć samorządy finansujące budowę oczyszczalni ścieków (Wodzisław, Radlin, Gorzyce, Marklowice) oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.  
 
Rafał Jabłoński