Z imieniem „Starego Doktora”
Przedszkole w Skrbeńsku w tym roku obchodzi swoje osiemdziesięciolecie. Tę okrągłą rocznicę uczczono nadaniem placówce imienia Janusza Korczaka.
– Szukaliśmy postaci, która mogłaby być wzorem dla dzieci, ideałem wychowawczym dla nauczycieli i rodziców – tłumaczy dyrektor Jolanta Uherek.
Postać przyszłego patrona została przedstawiona lokalnemu środowisku a wśród rodziców przeprowadzono referendum. 29 marca Rada Gminy podjęła uchwałę o nadaniu Przedszkolu Publicznemu w Skrbeńsku imienia Janusza Korczaka.
Podczas niedawnych uroczystości związanych z 80-leciem odbyła się ceremonia nadania tej placówce imienia. Wójt Godowa Mariusz Adamczyk odsłonił tablicę z nową nazwą przedszkola, a poświęcił ją ks. proboszcz Mieczysław Kubista. Później przedszkolaki przedstawiły inscenizację „Król Maciuś Pierwszy” i opowiadały kim był Janusz Korczak. Nowy patron przedszkola w Skrbeńsku jako student medycyny wiele czasu spędzał z dziećmi z robotniczych dzielnic Warszawy ucząc je i opiekując się nimi. Potem był znany jako lekarz biednych. Założył Dom Sierot w Warszawie, wypracował swój system wychowawczy, pisał dzieła pedagogiczne i powieści. Jako „Stary Doktor” Wygłaszał w radiu pogadanki o wychowaniu, których słuchały całe rodziny. Po wybuchu II wojny światowej hitlerowcy przenieśli Dom Sierot do getta. Janusz Korczak nie opuścił swoich dzieci, gdy Niemcy przystąpili do likwidacji getta i wywozili Żydów do obozu zagłady w Treblince. Zginął razem z nimi.
Przypomniana została historia przedszkola w Skrbeńsku, które powstało jako tzw. ochronka. Mieściło się na początku na poddaszu budynku szkolnego. W czasie wojny ochronki w Skrbeńsku nie było, a przedszkole zostało utworzone po wyzwoleniu wsi w 1945 r. Od 1957 do 1979 r. dyrektorką była Róża Ogrocka. Gdy rozbudowywano przedszkole, w pobliskich Gołkowicach w Skrbeńsku istniały aż trzy oddziały przedszkolne. Dzieci z Gołkowic przez pewien czas chodziły do przedszkola w Skrbeńsku.
– Nasze przedszkole jest małą placówką – mówi dyrektor Jolanta Uherek. – Mamy dwie sale, w jednej z nich dzieci się uczą i bawią, w drugiej pracują przy stolikach i jedzą. Za budynkiem znajduje się ogród przedszkolny, który sprzyja wyzwalaniu aktywności dzieci. Staramy się wychowywać dzieci w oparciu o wartości duchowe i tradycje regionalne, przygotować je do życia w zjednoczonej Europie. Prowadzimy zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem programów komputerowych. Na uroczystości zaprosiliśmy emerytowaną dyrektorkę Urszulę Sosnę oraz emerytowaną kucharkę Helenę Dworok. Niestety ze względu na ograniczenia lokalowe nie mogliśmy zaprosić wszystkich naszych absolwentów.
(jak)