Odpowiedzialni za świat
Gimnazjaliści z Gorzyc chcą pomagać potrzebującym. Miejscowe Gimnazjum jest jedną z 38 szkół tego typu w kraju, gdzie realizuje się projekt „Szkoła Globalna". Uczniowie robią to we współpracy z Polską Agkcją Humanitarną.
- Głównym założeniem projektu jest pokazanie, że każdy człowiek, nawet ten młody, który jeszcze się uczy ma możliwość robienia czegoś dla potrzebujących w biednych państwach - mówi Olga Przybyła-Kokot, jedna z koordynatorek programu. Przygotowała całe przedsięwzięcie wespół z Joanną Woźniak.
Szkoła będzie realizować cele programu w trzech etapach. Każdy z nich rozłożony jest w czasie. Etap pierwszy, który potrwa do stycznia, poświęcony jest nauce. Uczniowie poznają prawa człowieka, zasady sprawiedliwego handlu, uczą się o zmianach klimatu. - Jest to etap teoretyczny, przygotowujący nas do tych najważniejszych zadań - wyjaśnia Przybyła-Kokot. Drugi etap poświęcony będzie badaniom. Gimnazjaliści będą się zastanawiać, w jaki sposób ich szkoła może wpływać na sytuację w świecie. W trzecim etapie uczniowie wykorzystają rezultaty przeprowadzonych przez siebie badań i zaplanują konkretną akcję. Ten etap projektu jest najważniejszy, bo ma przynieść konkretne efekty. Jakie? Jeszcze nie wiadomo. To dopiero się okaże. W realizacji zadań pomagać będzie Polska Akcją Humanitarna. Cały projekt ma się zakończyć w czerwcu.
W przedsięwzięciu biorą udział uczniowie wybranych klas I, II i III gorzyckiego gimnazjum. Jeśli szkoła wykona odpowiednią liczbę zadań,otrzyma tytuł Szkoły Globalnej. To będzie zaś oznaczać, że jej uczniowie mają poczucie odpowiedzialności za świat i uczestniczą w akcjach na rzecz bardziej sprawiedliwego świata.
Artur Marcisz