Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (419) Data wydania: 29.01.08

Zawieszenie broni na trzy lata?

Właściciel blisko 70 hektarów ziemi w Połomi przez trzy lata nie może nawozić pół osadami ściekowymi z oczyszczani ścieków.

Od miesięcy w tej sprawie protestują mieszkańcy. Latem blokowali drogę uniemożliwiając dojazd do pół samochodom załadowanym osadami. We wsi unosił się straszliwy fetor. Wójt zainteresował sprawą prokuraturę. Postępowania nie wszczęto z uwagi na brak znamion przestępstwa. Łamania prawa przez firmę Rent Hus, która prowadziła w tym miejscu „odzysk komunalnych osadów ściekowych” oraz rolnika, który udostępniał pola nie dopatrzył się także Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

– Na miejscu przeprowadziliśmy kontrolę i nie stwierdziliśmy rażących uchybień – mówi Anna Wrześniak z WIOŚ w Katowicach. – Stosowanie osadów ściekowych na polach jest prawnie dozwolone, także pod uprawy wykorzystywane przemysłowo i do produkcji pasz. Właściciel pól w Połomi uprawia rzepak, więc nie ma podstaw, by mu tego zabraniać. Sprawdziliśmy także oczyszczalnie ścieków, które wydawane osady muszą odpowiednio badać. Okazało się, że pod tym względem wszystko jest w porządku. Oczywiście wiemy, że materiał ten śmierdzi, co jest uciążliwe dla mieszkańców, ale prawo tego nie zabrania. – dodaje Anna Wrześniak.

Woził za dużo

Takie stanowisko nie oznacza, że mężczyzna może stosować osad w kolejnych latach. Kontrolerzy stwierdzili, że w przypadku Połomi na pola trafiało jego zbyt dużo, dlatego zakazali rolnikowi nawożenia pól tym materiałem przez kolejne trzy lata. Zobowiązano go również do przestrzegania ustawy o odpadach i rozporządzenia ministra ochrony środowiska w zakresie stosowania osadów. Powinien on niezwłocznie zmieszać je z ziemią, by nie śmierdziały. Jak ustalono nie zawsze rolnik się do tych zaleceń stosował. – Jeśli osad zbyt długo znajduje się na polu w jednym miejscu traktujemy to jako składowanie odpadów w niedozwolonym miejscu. Powinien on być zmieszany z ziemią po kilku, maksymalnie kilkunastu dniach – wyjaśnia Anna Wrześniak.

Kobieta dodaje, że kompetencje WIOŚ w zakresie kontroli pól jest ograniczone. Jej zdaniem sprawą powinien zajmować się wójt gminy.     

Przepraszałem

O smrodzie dokuczającym mieszkańcom Połomi, o firmie Rent Hus i właścicielu pól pisaliśmy wielokrotnie. Przez kilka tygodni próbowaliśmy się z mężczyzną skontaktować – bezskutecznie. W ubiegłym tygodniu sam poprosił o rozmowę. Twierdzi, że cała sprawa wynika z ludzkiej zazdrości. Jest największym rolnikiem na tym terenie i to przeszkadza. Twierdzi, że wielokrotnie przepraszał za uciążliwości, a mieszkańcy nie chcieli tego słuchać. Jego zdaniem ludzie powinni się liczyć z tym, że w miejscu ich zamieszkania funkcjonują gospodarstwa rolne, które dzięki nawożeniu pól w ogóle funkcjonują.

Na tym nie koniec?

Tych wyjaśnień mieszkańcy nie chcą słyszeć. Uważają, że rolnik prowadzi działalność szkodliwą dla ich zdrowia. Trzyletni zakaz wywożenia osadów ich nie satysfakcjonuje Wiele wskazuje na to, że sprawa będzie miała swój dalszy ciąg. Polski Klub Ekologiczny nie odpuszcza i zamierza skierować ją do prokuratury wyższej instancji.

Rafał Jabłoński