Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: nr (9) 423 Data wydania: 26.02.08

Doceniony po kilkudziesięciu latach

Kiedyś, podobnie jak jego koledzy z Armii Krajowej, nazywany był bandytą. Dziś za zasługi dla ojczyzny został awansowany na stopień kapitana

Robert Grzybek odznaczenie od ministra obrony narodowej odebrał 21 lutego podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Swoją przeszłością pan Robert nie lubi się chwalić.
– Inni zasłużyli się bardziej ode mnie tylko niestety nie dożyli tych wszystkich awansów – mówi.
Jego przygoda z AK rozpoczęła się 1940 roku. Był łącznikiem. W dzień normalnie pracował, nocami brał udział w akcjach. Niewielu wiedziało czym się zajmuje. Po wojnie jego zaangażowania w obronę ojczyzny władza nie doceniała. Został wrogiem ówczesnego systemu.

Skorzytsał z amnestii

W kwietniu 1946 roku cudem udało mu się uniknąć aresztowania.
– Ktoś z naszej grupy musiał sypnąć. Ubecy wcześnie rano wpadli do kamienicy, gdzie mieszkałem. Nim dotarli do mieszkania udało mi się przedostać na gzyms budynku. Stałem tam kilka godzin nim poszli. Potem nie miałem już wyjścia, musiałem uciekać – opowiada pan Robert.
Dzięki pomocy rodziny wyjechał do Szczecina.
Kilku jego kolegów ze Ślaska, którzy nie mieli tyle szczęścia co on zostało skazanych na karę śmierci. Inni spędzili po kilkanaście lat w więzieniu. Tęsknota za rodzinnymi stronami była jednak tak duża, że w 1947 roku skorzystał z powszechnej amnestii i ujawnił się.
– Pojechałem do Katowic. Na UB oprócz mnie było jeszcze 400 innych osób. Nie mieliśmy nawet pewności, że wyjdziemy z tego budynku – wspomina.

Ciągle aktywny

W Rydułtowach zamieszkał rok później razem z żoną. Akowska przeszłość wiele razy mu ciążyła. Z tego powodu został zdegradowany z kierowniczego stanowiska. Dziś tych złych rzeczy stara się nie pamiętać. W mieście znany jest jako aktywny działacz klubu sportowego Naprzód. Udziela się także w wodzisławskim kole Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Stara się, aby młodsze pokolenia wciąż pamiętały o ludziach, którzy kiedyś oddali swoje życie dla ojczyzny.

(j.sp)