Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: nr 26 (438) Data wydania: 24.06.08

Widziałem co oni tutaj robią

Czy ekipa odtwarzająca część Potoku Wilchwiańskiego łamie ustawę o ochronie przyrody? Ewald Jendrysik, mieszkający w pobliżu twierdzi, że tak. – Sam widziałem jak podczas robót zasypali jaja kaczek i młode piżmaki. Na żywca – oburza się wodzisławianin. 

Przy ul. Armii Ludowej w Wodzisławiu roboty prowadzi Kompania Węglowa. Zadaniem ekipy pracującej na miejscu jest odtworzenie istniejącego tutaj przed laty Potoku Wilchwiańskiego. Dzisiaj trudno się go tutaj doszukać, ponieważ na skutek szkód górniczych pojawiło się w tym miejscu rozlewisko, a wraz z nim ptaki, żaby, piżmaki i inne żyjątka. Zdaniem Ewalda Jendrysika, obserwującego robotników ze swojego okna, zabijane są bezbronne zwierzęta.
– Młode piżmaki w kopcu zasypali na żywo, nie mówiąc już o jajach kaczek. Bezmyślnie zasypano masę żab i innych żyjątek. Przecież można było poczekać aż zakończy się okres lęgowy – denerwuje się mężczyzna.
Wożą ziemię z autostrady
Rozpoczęcie robót właśnie teraz może rzeczywiście dziwić. Rozmowy na temat uregulowania potoku pomiędzy Kompanią Węglową, a miastem reprezentującym właścicieli terenu rozpoczęły się na początku 2006 r. Sprawa miała być załatwiona w ubiegłym roku, jednak skończyło się na obietnicach. Ostatecznie w grudniu 2007 r. podpisano ugodę, na mocy której kompania zobowiązała się wykonać prace do końca października 2008 r. Roboty ruszyły. Na Wilchwy trafia więc spora ilość ziemi przewożonej przez firmy budujące autostradę A1. Potok ma zostać uregulowany, jego boki będą wyłożone płytami ażurowymi a teren w pobliżu wyrównany.
– Nie mamy zamiaru niszczyć zwierząt – przekonuje Jacek Filipek z Kompanii Węglowej. – Naszym zadaniem jest odtworzenie Potoku Wilchwiańskiego. Nie mamy zamiaru zasypywać tego terenu. Jestem przekonany, że ptaki tutaj pozostaną – dodaje Filipek 

Urzędnicy badają sprawę

Sprawę bada już prezydent Mieczysław Kieca. Na miejscu pojawili się strażnicy miejscy a także pracownicy Biura Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Wodzisławiu. Sprawdzają, czy w tym przypadku nie złamano ustawy o ochronie przyrody. Wyniki mają być znane za kilka dni.

Rafał Jabłoński