Koniec projektu, początek przyjaźni
W tym roku placówka realizowała program pn. – Krok po kroku – poznajemy kulturę, zwyczaje i tradycje Polski i Ukrainy”. W październiku uczniowie z ZS gościli w ukraińskim Nowogrodzie Wołyńskim. Gospodarze zapewnili wiele atrakcji polskim gościom. Młodzież miała okazję przyjrzeć się codziennemu życiu Ukraińców – ich kulturze i religii. Był także czas na wspólną naukę podczas zajęć w nowogrodzkiej szkole. Polaków zachwyciła ukraińska gościnność. – To nasza cecha wspólna – mówili po powrocie do kraju.
Do Rydułtów 25 uczniów wraz z opiekunami z Ukrainy przyjechało na początku listopada. Zajęć było tak dużo, że organizatorzy musieli zrezygnować z zawodów sportowych. Goście zwiedzali okolicę, byli na wycieczce w Krakowie i Wieliczce. Jeździli na basen, do teatru i brali udział w specjalnie przygotowanych zajęciach podczas godzin lekcyjnych. Spotkali się także z burmistrz miasta Kornelią Newy. Zakwaterowanie zapewnili w swoich domach rodzice i uczniowie Zespołu Szkół. Z porozumiewaniem się nie było kłopotów. Młodzi ludzie rozmawiali po polsku, angielsku lub niemiecku. Była więc także okazja do podszlifowania języków obcych.
Choć program dobiegł końca, uczestnicy liczą, że nawiązane znajomości przetrwają mimo odległości.
– Mieszkał u mnie 15-letni Sasza. Zżyliśmy się. Dzięki internetowi będziemy nadal się kontaktowali – mówi Adrian Urbańczyk.
Na dalszą współpracę liczy także dyrektorka szkoły Joanna Gapińska.
– Chętnych na kolejne wymiany nie brakuje ani u nas w szkole, ani w placówce ukraińskiej. Udział w tym projekcie otworzył nas nie tylko na Europę Wschodnią, ale także na świat – podkreśla pani dyrektor.
Program pilotowała Fundacja PAUCI pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.(j.sp)