Ważne sprawy rolników
Członkowie Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej w Wodzisławiu Śl. spotkali się po raz ostatni w minionym roku
W ostatnim spotkaniu wzięli udział reprezentanci rolników z wszystkich gmin powiatu oraz Jastrzębia Zdroju. Byli także obecni szefowie instytucji z otoczenia rolnictwa w naszym powiecie, którzy poinformowali o najistotniejszych sprawach. Powiatowy Lekarz Weterynarii, Maciej Witt, mówił o działaniach Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, m.in. o akcji zwalczania choroby Aujeszkyego. W powiecie wodzisławskim nie występuje już zagrożenie tą chorobą. Nie ma już też na szczęście zagrożenia salmonellozą drobiu.
Violetta Bober, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Jastrzębiu Zdroju przedstawiła stan prac związanych z realizacją wniosków o płatności obszarowe złożonych z terenu działania Biura Powiatowego. – Warto podkreślić, że maleje liczba składanych wniosków, rośnie natomiast łączna kwota wypłacanych dotacji, co oznacza , że postępuje koncentracja ziemi – powiedział po spotkaniu Janusz Wita, zastępca wójta gminy Mszana, który brał udział w spotkaniu.
Podczas rozmów pojawił się wniosek, aby Zarząd Izby Rolniczej interweniował w sprawie tzw. PZ. Chodzi o te gospodarstwa, w których wzrosła liczba zwierząt, a także użytków zielonych, nie rośnie natomiast płatność PZ (opierająca się na roku referencyjnym). Wykluczeni z tych płatności są również rozpoczynający gospodarowanie w oparciu o hodowlę bydła. Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, poinformował, że sprawę podnoszono w kontaktach z Ministerstwem Rolnictwa, a rozwiązaniem byłoby ustanowienie „kroczącego roku referencyjnego”, jednakże na razie bez efektu.
Wiesław Wojtasik, kierownik Rejonowego Zespołu Doradczego Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Wodzisławiu mówił z kolei o pomocy rolnikom przy wypełnianiu wniosków obszarowych (praktycznie co drugi wniosek został sporządzony przy pomocy ODR). Zapowiedział szkolenia w najbliższym czasie dotyczące przede wszystkim „cross compliance” (tzw. zasada wzajemnej zgodności, ma się przyczynić do ochrony środowiska, poprawy bezpieczeństwa żywności, zdrowotności zwierząt i roślin oraz dobrostanu).
Dodatkowe informacje dotyczyły zagadnień prowadzonych przez Agencję Nasienną. Spotkanie zakończyło się ożywioną dyskusją.
(izis)