Lista rezerwowych dla spóźnialskich
W Lubomi zbierane są jeszcze wnioski o dofinansowanie wymiany kotła w ramach programu niskiej emisji
Osoby liczące na dofinansowanie wymiany pieca na ekologiczny będą już tylko zapisywani na listę rezerwową. Podstawowa jest już pełna. A i na ten krok mają jeszcze kilka dni, bo tylko do końca stycznia. – Zgodnie z wcześniejszymi założeniami programu zebraliśmy 69 wniosków na liście głównej – wyjaśnia Maria Fibic, zastępca wójta Lubomi. W oparciu o te wnioski gmina złoży do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska swój wniosek o pożyczkę. Dofinansowanie do programu wynosi w Lubomi prawie 5 tys. zł do wymiany jednego pieca. Ponadto gmina pokrywa tysiąc zł kosztów, związanych z obsługą operatora. Ten odpowiedzialny jest za prawidłowy przebieg instalacji kotła oraz rozliczenie jego zabudowy. W innych gminach koszt ten musi pokryć mieszkaniec, który wnioskuje o wymianę.
Osoby z listy rezerwowej nie są na pozycji straconej. Urzędnicy twierdzą, że sytuacje, w których wnioskodawca się rozmyślił i zrobił miejsce innym, wcale nie należą do rzadkości. W ostatnim czasie było tak chociażby z powodu kiepskiej sytuacji w handlu ekogroszkiem – paliwem, którym zasilane są ekologiczne kotły.
Rozpoczęcie wymiany kotłów powinno rozpocząć się w połowie tego roku. Chociaż w gminie mają nadzieję, że wymiana ruszy nieco szybciej, czyli w maju. Wszystko zależy do tego jak długo potrwają procedury pożyczkowe i przetargowe.
Tworzenie listy rezerwowej ma dla gminy również inne znaczenie. Jej długość pozwoli określić dalsze zapotrzebowanie na wymianę kotłów wśród mieszkańców gminy. – Jeśli zainteresowanie to w dalszym ciągu będzie spore, to będziemy chcieli przedłużyć program niskiej emisji również na kolejny rok – mówi Maria Fibic. (art)