Zgoda na dzienniki elektroniczne
Szkoły i przedszkola będą mogły zastąpić tradycyjne dzienniki zajęć wersją elektroniczną
Zgodę na wprowadzenie elektronicznych dzienników pozytywnie zaopiniował zespół edukacji, kultury i sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.Obecnie tylko 0,3 proc. szkół w Polsce prowadzi dziennik lekcyjny w formie elektronicznej. Dyrektorzy szkół występują o wyrażenie zgody na jego wprowadzenie do kuratorów oświaty. Po wejściu w życie rozporządzenia, to organy prowadzące szkoły, a więc wójt, burmistrz, prezydent, mają wydawać zgodę na prowadzenie dzienników elektronicznych. Szkoły, które wprowadzą dziennik elektroniczny, nie będą musiały prowadzić dziennika w formie tradycyjnej. Dostęp do swoich danych w dzienniku elektronicznym będą mieli oczywiście uczniowie i ich rodzice.
Projekt rozporządzenia nakłada również nowe zadania na dyrektorów szkół. Mają kontrolować, jak spełniany jest obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego przez sześciolatki. Szkoła podstawowa ma prowadzić księgę ewidencji zamieszkałych w obwodzie szkoły dzieci, które podlegają obowiązkowi odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego.
PAP-Samorząd
Aleksandra Chudzik
zastępca prezydenta Wodzisławia odpowiedzialna za oświatę
Jeśli uda nam się wprowadzić do szkół miejskich Zintegrowany System Zarządzania Oświatą, wtedy dzienniki elektroniczne będą ciekawą propozycją. Ta nowoczesna forma bazy danych z ocenami uczniów, listą obecności i tematami realizowanych lekcji dzięki bezpośredniemu logowaniu, umożliwi rodzicom kontrolę nad wynikami i frekwencją uczniów, zaś nauczycielom ułatwi pracę, bowiem program prowadzi bieżącą statystykę, a nawet przygotowuje świadectwa szkolne.