Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (481) Data wydania: 21.04.09

Merta nie lubi kaloryferów

Kiedyś nie było komunii bez mirtowego wianka, dzisiaj mirt niestety zanika z naszych domów.

Kiedyś mirt, czyli po śląsku merta, rósł niemal w każdym domu, szczególnie tam, gdzie były panny na wydaniu. Towarzyszył każdej śląskiej rodzinie w domowych uroczystościach. Był symbolem niewinności, młodości, płodności i czystości. Mirtowe wianki robiło się na roczki, komunie i na wesela. Wielkie donice z dorodną, ciemnozieloną koroną były ozdobą wielu tak zwanych przedsionków. Śródziemnomorska roślina lubi bowiem zacienione, przewiewne miejsca, a zimą uwielbia odpoczywać w chłodzie, podobnie jak oleandry.

Symbol niewinności

– W dzisiejszych domach, przy kaloryferach, jest niestety za ciepło na hodowlę tradycyjnej merty, stąd niestety powoli ona zanika z naszego życia. Jak jeszcze asparagus jako tako przetrwał, to mirt odchodzi w zapomnienie. Podobnie jak konwalie. Jest to jakiś znak czasu  – mówi o wymierającej roślinie Marek Szołtysek, autor wielu popularnych książek o Śląsku. – Kiedyś na Boże Ciało wszystkie dziewczyny chodziły w wiankach z merty, mirtowe wianuszki były też nieodłączną częścią Pierwszej Komunii. Dzisiaj mirtu jest jak na lekarstwo, a ludzie często mylą go z bukszpanem, ale to już zupełnie inna roślina – dodaje Marek Szołtysek. Dla podtrzymania tradycji w niektórych domach robi się wianki z pachnącego jałowca, z tui czy innych roślin ozdobnych, ale to nie jest już to, co kiedyś mirtowy wianek. – Dzisiaj ludzie nie lubią zbytniego zachodu z hodowlą roślin. Być może dlatego z ogrodów znikają wysokopienne grusze czy jabłonie. Zanika też merta. Może nie ma jej już w ofertach holenderskich hurtowni? – zastanawia się znawca śląskiej tradycji.

Wianki z konwaliami

Merta wprawdzie zanika ze śląskich domów, jednak, jak mówią znawcy kwiaciarstwa, moda na tradycyjne mirtowe wianki wraca. W tej sytuacji jedynym ratunkiem przed komuniami mogą być kwiaciarnie, gdzie taki mirtowy wianek można po prostu zamówić. – Robimy wianki na roczki, na komunie – mówi Bernadeta Skupień, prowadząca kwiaciarnię w Połomi. – Ludzie zamawiają komunijne wianuszki z mirtu, ale też i z asparagusa. Czasem dodaje się do nich konwalie czy stokrotki – opisuje właścicielka kwiaciarni.

Iza Salamon