Wyjątkowa moneta na jubileusz
Monety od 26 kwietnia są do nabycia w sklepie przy parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Seria ma charakter kolekcjonerski. Pomysłodawcami uczczenia tak ważnego dla pszowskiej bazyliki momentu byli członkowie ekonomicznej rady parafialnej. Na awersie monety znajduje się wizerunek Matki Boskiej Uśmiechniętej. Rewers oprócz zarysu samej bazyliki i herbu Papieża Jana Pawła II zawiera także trzy daty, bo korony miały dość zawiłą historię. Pierwsza, czyli 6 czerwca 1979 roku, to dzień, w którym poświęcił je Papież Polak podczas swojej pierwszej pielgrzymki. Kolejna, 9 września tego samego roku, przypomina uroczystą mszę świętą, podczas której w imieniu Ojca Świętego ksiądz Herbert Bednorz ukoronował obraz. Stolica Apostolska zapomniała jednak wydać stosowny dokument potwierdzający, że są to korony papieskie.
– Dopiero po naszych staraniach w 2002 roku Jan Paweł II oficjalnie potwierdził, że obraz jest wizerunkiem słynącym łaskami, a do koronacji wyznaczono obecnego arcybiskupa Damiana Zimonia. Rekoronacja odbyła się 8 września 2002 roku i to jest właśnie trzecia data widniejąca na monecie – wspomina ksiądz proboszcz Józef Fronczek.
Mennica wydała 1250 sztuk monet z tombaku. Do każdej dołączone jest eleganckie etui. Ich cena to 30 zł.
Krótka historia obrazu
Obraz, który początkowo był kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej został zakupiony przez pielgrzymów w 1722 roku. W trakcie transportu uległ jednak zniszczeniu, a artysta, który go poddał renowacji, niemal całkowicie go przemalował. Zmienił m.in. oblicze Matki Boskiej, nadając jej uśmiechnięty charakter. Stąd wzięła się właśnie obecna nazwa: obraz Matki Boskiej Uśmiechniętej. Już w XVIII wieku odnotowano wiele cudów w pszowskim sanktuarium, do którego zjeżdżali ludzie nie tylko ze Śląska, ale także z odległych Moraw. W 1774 r.Wikariat Apostolski oficjalnie potwierdził, że obraz Matki Boskiej Uśmiechniętej jest „wyjątkowymi łaskami słynący”.
(j.sp)