Piękna szkoła przez pomyłkę
Ludwik Piechaczek, były wójt Godowa,znany jest ze swojego zamiłowania do lokalnej historii. Wespół z byłym dyrektorem kopalni KWK 1 Maja Maciejem Czernickim opracował prezentację multimedialną, opisującą historię Godowa, Gorzyc, Zebrzydowic i Jastrzębia Zdroju. Opracowanie zaprezentowano w Ośrodku Kultury w Skrzyszowie.
Dawne podziały obowiązują po dziś dzień
Podczas prezentacji Ludwik Piechaczek przypomniał wiele nieznanych lub dawno zapomnianych faktów z historii Śląska – tej najnowszej jak i tej z dawnych czasów. Przypomniał, że obecna granica Polski i Czech jest identyczna jak ta, którą w połowie XVIII wieku wydzielili władcy Prus i Cesarstwa Autro–Węgierskiego. – Dziś tu już nie ma ani Niemców ani Austriaków a granica pozostała – skwitował Ludwik Piechaczek. W swojej prezentacji wskazał liczne przykłady sztucznych podziałów dokonanych na śląskiej ziemi przez obcych i odległych przywódców.
Piękna szkoła przez pomyłkę
Obecni na sali mieszkańcy gminy dowiedzieli się również nieco o historii okazałego budynku szkoły w pobliskich Łaziskach. Piękna szkoła wyróżnia się spośród innych placówek oświatowych naszego powiatu swoją monumentalnością. Inne małe miejscowości mogą tylko o takim gmachu pomarzyć. A tymczasem jak się okazuje, wspaniały budynek mieszkańcy Łazisk zawdzięczają zaradności swoich przodków. Po przyłączeniu części Śląska do II RP delegacja z Łazisk udała się do wojewody śląskiego z prośbą o wybudowanie nowej szkoły. Głównym argumentem był fatalny stan poprzedniej placówki. Wojewoda obiecał budowę okazałego budynku. Był pewien, że delegacja przybyła z Łazisk Górnych obok Mikołowa. – Wojewoda doszedł do wniosku, że te Łaziska to takie fajne miasteczko niech więc mają ładną szkołę. Po jakimś czasie zorientował się, że obiecał szkołę nie tym Łaziskom o których myślał, ale z obietnicy się nie wycofał. I tak Łaziska mają dziś piękną szkołę – opowiadał pan Ludwik. (art)