Chuchać na zimne
– Przed nami wakacje. Część z nas spędzi je za granicą. Warto wcześniej pomyśleć o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.
– Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) gwarantuje nam, że w razie wypadku, czy złego samopoczucia zostanie udzielona nam pomoc lekarska. Oczywiście mówimy o opiece zdrowotnej w zakresie koniecznym, a nie planowanym leczeniu za granicą. W tym drugim wypadku obowiązują inne zasady. Wracając jednak do wakacyjnych wyjazdów, to załóżmy, że ktoś choruje na przewlekłą chorobę i niestety podczas pobytu za granicą gorzej się poczuje. EKUZ gwarantuje mu pomoc i opiekę medyczną w krajach unijnych.
– Czy to oznacza, że ta pomoc będzie udzielona bezpłatnie?
– Regulują to zasady obowiązujące w danym kraju unijnym, które mogą się różnić. Podlegamy przepisom kraju, w którym przebywamy. Jeżeli obywatele tego kraju nie płacą za dane usługi medyczne, my też nie zapłacimy. Na przykład w Niemczech pierwsza wizyta zawsze kosztuje 10 euro, podczas kolejnych okazuje się dowód zapłaty. W Szwajcarii należy opłacić pełne koszty leczenia, a dopiero później można się ubiegać o ich zwrot. Na Węgrzech porady lekarskie są bezpłatne. Oczywiście przepisy te nie dotyczą gabinetów prywatnych, które nie mają umowy z tamtejszym ubezpieczycielem, czyli odpowiednikami naszego NFZ. Warto wcześniej zainteresować się jak wygląda sytuacja w danym kraju. Takie informacje można zdobyć u nas na miejscu lub znaleźć na naszej stronie www.nfz–katowice.pl
– A co jeżeli trafimy do szpitala?
– W takim wypadku także obowiązują zasady danego kraju. Karta gwarantuje podstawowy zakres świadczeń, nie zapewnia natomiast pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski. Dlatego warto wykupić dodatkowe, prywatne ubezpieczenie. To nie kosztuje dużo, a może nam zaoszczędzić naprawdę ogromnych wydatków. Dodam, że za transport medyczny możemy zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Lepiej chuchać na zimne.
– W jaki sposób możemy zdobyć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?
– Wystarczy przyjść do rybnickiej delegatury NFZ, oddziału wojewódzkiego, czy sekcji np. w Raciborzu i wypisać wniosek, do którego należy dołączyć dokument potwierdzający, że jesteśmy ubezpieczeni w NFZ. Osoby bezrobotne muszą mieć zaświadczenie z urzędu pracy. Karta jest wydawana od ręki, ale jej okres ważności może być różny, od miesiąca do 5 lat.
Rozmawiała: Beata Mońka