Zadaj pytanie urzędnikom ZUS–u
- Niedawno straciłam pracę. W związku z tym nie wiem, czy nadal będę mogła korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w swojej przychodni?
Jola z Wodzisławia
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ustaje po 30 dniach od wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, czyli m.in. rozwiązania umowy o pracę. Jeśli w tym czasie nie znajdzie Pani nowego zatrudnienia, są dwa wyjścia. Po pierwsze, gdy mąż nadal pracuje, może zgłosić Panią (także dzieci i innych członków rodziny) do ubezpieczenia poprzez swój zakład pracy, w którym płaci składkę. Jego firma zrobi to na formularzu ZUS ZCZA (gdy miejsce zamieszkania ubezpieczonego i członka rodziny jest takie samo) lub ZUS ZCNA (jeśli są różne). Na wniosek męża firma zgłasza ten fakt w ZUS-ie. Jeśli mąż prowadzi działalność gospodarczą, to musi Panią zgłosić sam w ZUS-ie i tam odebrać legitymację ubezpieczeniową.
Po drugie, jeżeli po stracie zajęcia zarejestruje się Pani w urzędzie pracy jako bezrobotna, to również będzie Pani mieć ubezpieczenie zdrowotne, czyli bezpłatną opiekę medyczną. Urząd pracy bowiem zgłosi Panią do ubezpieczenia i zapłaci składkę zdrowotną.
- Od stycznia 2007 r. jestem wspólnikiem spółki jawnej. Składki na ubezpieczenia społeczne wraz ze wspólnikami opłacamy razem z pracownikami – pod danymi identyfikacyjnymi spółki, w związku z czym czy musimy dokonać zmian w sposobie rozliczania składek?
Mieszkaniec Wodzisławia
W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej lub jako komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej, płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne jest każdy ze wspólników na własne ubezpieczenia. Spółka pełni natomiast funkcję płatnika składek tylko za osoby świadczące pracę w tej spółce (np. pracowników i zleceniobiorców). W związku z czym każdy ze wspólników na bieżąco powinien dokonać wyrejestrowania siebie jako osoby ubezpieczonej z danych spółki jawnej i dokonać zgłoszenia siebie jako płatnika składek oraz osoby ubezpieczonej podając w danych identyfikacyjnych płatnika własny nr NIP, PESEL, imię i nazwisko.
Beata Kopczyńska, Rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku