Są rady młodzieżowe, będą rady seniorów
Do Sejmu trafił senacki projekt umożliwiający tworzenie przy radach gmin, organów konsultacyjnych - gminnych rad seniorów i rad młodzieżowych. Ich powołanie miałoby być dobrowolne i zależeć od decyzji rady gminy.
Zgodnie z projektowaną nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym inicjatywa powołania rady seniorów leżałaby po stronie organizacji obywatelskich działających w środowisku osób starszych lub działających na ich rzecz. Zakres uprawnień i sposób funkcjonowania rady określałaby swobodnie rada gminy, biorąc pod uwagę głosy środowiska seniorskiego oraz dobro wspólnoty.
Seniorzy będą doradzać
Gminna rada seniorów stałaby się miejscem dialogu międzypokoleniowego, ośrodkiem wpływu ludzi trzeciej generacji na sprawy, które ich najbardziej dotyczą. Proponowane zmiany są ściśle związane z aktualną sytuacją demograficzną oraz brakiem ram instytucjonalnych do uczestnictwa osób starszych w życiu wspólnot lokalnych i decyzji, które tam zapadają. Według senatora rady seniorów mogłyby z powodzeniem doradzać rajcom w kwestiach, które dotyczą bezpośrednio osób starszych, jak np. problemy komunikacji w miastach, która powinna być dogodna nie tylko dla pracujących, ale także dla seniorów.
Co trzeci po 50-tce
„W 2030 r. co trzeci Polak będzie miał ponad 50 lat. Mimo wysiłków rządu zmierzających do przywrócenia osób w wieku emerytalnym na rynek pracy, mobilizującego systemu emerytalnego itd., wciąż brakuje bodźców do zapewnienia odpowiedniego poziomu uczestnictwa seniorów w życiu społecznym. Nic bowiem nie zapewni lepiej realizacji aspiracji i praw osób starszych jak partycypacja w podejmowaniu decyzji, które ich dotyczą. Zapadają one najczęściej na poziomie samorządu gminnego” – napisano w uzasadnieniu projektu nowelizacji.
PAP-Samorząd