Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (494) Data wydania: 21.07.09

Nie uszczęśliwiajcie nas na siłę

Politycy PiS chcą likwidacji Polskiego Związku Działkowców i oddania gruntów w ręce działkowców. Kolejne zamieszanie i kolejne głosowanie w sejmie nie przyniosło zmian.
Politycy PiS uważają, że PZD to twór komunistyczny i należy go zlikwidować. W zamian pojawiłyby się wspólnoty zarządzające ogrodami. Proponuje się także przekazanie działek na własność dotychczasowym użytkownikom nawet za 1% wartości. Na złożenie takiego wniosku każdy zainteresowany miałby dwa lata. W okresie przejściowym ogrodami miałby zarządzać komisarz. Zapisy takie znalazły się w kolejnym już projekcie ustawy o ogrodach działkowych. Odrzucono go już w pierwszym czytaniu. Nowe prawo działkowe nie wejdzie więc w życie.
 
Sami to wszystko zrobiliśmy
 
Zadowolenia nie kryją działkowcy. Uważają, że politycy chcą ich uszczęśliwić na siłę. Oni sami nie chcą zmian. – Co niby mamy przejmować na własność? To, co sami stworzyliśmy przez tyle lat? Przecież tu były bagna i my sami własnymi siłami doprowadziliśmy to do takiego stanu – mówi z poirytowaniem Jan Tuła z Rodzinnych Ogródków Działkowych „Gajówka” w Wodzisławiu. Tego samego zdania jest szef tego ogrodu Janusz Jelonek. Niepokoi go fakt, że co kilka lat próbuje się zepsuć to co przez lata zostało wypracowane.
 
Tutaj chodzi o duże pieniądze
 
Działkowcy uważają, że mówienie o przekazaniu im gruntów jest nadużyciem. Po pierwsze po likwidacji PZD stałyby się one własnością skarbu państwa lub gmin i to właściciel ostatecznie by zdecydował o przyszłości terenów. - Trudno sobie wyobrazić by kilka hektarów w centrum Warszawy czy innym mieście chętnie oddano działkowcom. Przecież tutaj chodzi o ogromne pieniądze – mówią działkowcy. Poza tym nikt nie mówi o kosztach jakie każdy z nich musiałby ponieść. – Dzisiaj wykonujemy swoją pracę społecznie. Po likwidacji PZD powstałyby wspólnoty z opłacanymi zarządami. Ponadto po przejęciu działki każdy musiałby płacić podatek od terenu i od altany. To znacznie więcej od dotychczasowych opłat. Do tego dochodzi opłacenie geodety, rzeczoznawcy i uiszczenie opłaty za księgę wieczystą. Kiedy zapyta się działkowców, czy chcą działkę na własność to oczywiście każdy jest zainteresowany, jednak kiedy się wytłumaczy co za tym się kryje entuzjazm opada – mówi Janusz Jelonek.  
 
Milion w ogródkach 
 
W Polsce jest ok. 5 tysięcy ogrodów działkowych zajmujących 44 tysiące hektarów. Polski Związek Działkowców liczy blisko milion członków. Wielkość każdej działki waha się od 250 do 600 metrów kwadratowych. Każdy działkowiec za metr kwadratowy gruntu płaci 15 gr i jest zobowiązany do 8 godzin pracy na rzecz ogrodu w ciągu całego roku. Jeśli z różnych przyczyn nie może pomóc w terenie musi zapłacić 40 zł. Budżet PZD to około 44 mln zł.
 
Rafał Jabłoński