Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (462) Data wydania: 15.09.09

Historia ukryta w ziemi

Archeolodzy odkryli na placu Gladbeck fundamenty karczmy z XIX wieku.

Fragmenty fundamentów zostały odsłonięte podczas prac przy budowie sieci ciepłowniczej. 
Po karczmie zostały dziś tylko fotografie. Wiadomo na pewno, że jeszcze w 1820 roku nieruchomość ta należała do Mousa Aufrechta, który odsprzedał ją arendarzowi żydowskiemu Wolfowi Loewenthalowi. Istnieją jednak hipotezy, że w tym miejscu od wieków średnich była karczma. Jednak jak na razie archeologia tego nie potwierdza, gdyż zbyt płytko prowadzone są prace archeologiczne.
 To przypuszczenie nasuwa strategiczne położenie. Karczmy bowiem były położone przy głównym trakcie wjazdnym do miasta na rozwidleniu dróg do Pszczyny i Rybnika. Musimy pamiętać, że w średniowieczu do Wodzisławia sprowadzano konie z Polski – mówi Sławomir Kulpa, dyrektor muzeum.
Od 1825 roku z kolei w każdy poniedziałek odbywał się tutaj targ na nierogaciznę i zboże. Wówczas do miejsca przylgnęła najprawdopodobniej nazwa Świński Targ.
Nieruchomość, na której stała gospoda przez lata zmieniała właścicieli. W 1865 roku kupiła ją rodzina Merkwa. Na fundamentach gospody Loewenthala zbudowali nowy budynek. Murowany parterowy obiekt podzielony został na gospodę z pomieszczeniami gospodarczymi oraz mieszkanie o pow.  około 172 m kw. Budynek przetrwał do 1962 roku. Odkupił go wówczas Skarb Państwa. Urzędnicy zdecydowali o jego rozbiórce.
Sam plac Gladbeck niegdyś inaczej wyglądał. Był on mocno zurbanizowany,   stały tu  chałupy wodzisławskich rzemieślników: kołodzieja, szewca, czy szklarza. Tam gdzie stoi np. WCK były folwarki zamkowe, które w końcu XIX w. zostały wyburzone i zajęte przez ogrody dyrektora Wollmana.

(j.sp)