Trzynaście filmów o prawach człowieka
Po raz pierwszy w Wodzisławiu będzie można zobaczyć filmy dokumentalne z całego świata w ramach 7. Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie. Projekcje potrwają dwa dni 18 i 19 września. Wstęp na seanse jest wolny.
Pies, który stoi na straży
Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie organizowany jest przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Nieustannie się rozwija odwiedzając coraz więcej polskich miast. W tym roku będzie ich 31. W Wodzisławiu Śląskim w sumie wyświetlonych zostanie 13 filmów z różnych zakątków świata (Rumunia, Uganda, Australia, Jemen). Partnerzy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Społecznego Instytutu Filmowego, współorganizatorzy festiwalu objazdowego w poszczególnych miastach, wybierają filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego MFF Watch Docs. Współorganizatorem wodzisławskiej edycji jest Wydział Zamiejscowy w Wodzisławiu Śląskim Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz Policealne Szkoły Edukacji Innowacyjnej w Wodzisławiu Śl. Filmy emitowane będą w dwóch miejscach: w Wodzisławskim Centrum Kultury (ul. Kubsza 17) oraz w auli kinowej Wydziału Zamiejscowego AHE w Wodzisławiu (ul. 1 Maja 23b, przystanek autobusowy Wilchwy Osiedle).
Fotografie z Kaszmiru
Dzięki Gliwickiemu Domowi Fotografii w ramach festiwalu, w budynku wodzisławskiej siedziby AHE, od 14 września będzie można oglądać wystawę Ami Vitale „My Eyes, Your World”. Artystka jest jednym z najbardziej uznanych współczesnych fotoreporterów młodego pokolenia. Jest laureatką wielu nagród, w tym World Press Photo (2003), nagroda dla najlepszej fotoreporterki firmy Canon (2003) oraz granta agencji Magnum Photos. Od lat specjalizuje się w fotografii problematyki społecznej całego świata. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace pokazujące sytuację w Kaszmirze, zamieszki uliczne w stanie Gujarat w Indiach w 2002 roku i strefie Gazy. Patronat nad festiwalem sprawują „Nowiny Wodzisławskie”.
(r)
Program 7. Objazdowego Festiwalu Filmowego w Wodzisławiu
Sala WCK
18 września – piątek
godz. 13.00 Kassim, sen boksera (USA)
godz. 14.40 Oni (Polska)
godz. 15.30 Czerwony wyścig
19 września – sobota
godz. 11.00 – Radioakcja (Polska)
godz. 11.30 - Recepta na jointy (USA
godz. 13.00 - Nie zrozum mnie źle
Aula kinowa AHE
18 września – piątek
godz. 17.00 - Ballada o prawdziwym kłamstwie (Pol.)
godz. 18.25 - Kochanie! (Australia)
godz. 19.30 - Miłość i słowa (Francja)
19 września – sobota
godz. 16.00 - Złota Rybka (Pol.)
godz. 17.20 – Kocham Polskę (Pol.)
godz. 18.30 – Narzeczona pustyni (Izrael)
godz. 20.00 - Maria (Białoruś)
Wstęp wolny!