Głosowanie przez pełnomocnika legalne
W najbliższych wyborach będzie możliwe głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika.
W ordynacjach wyborczych samorządowej oraz o wyborze prezydenta RP został usunięty zapis, że głosowanie może odbywać się tylko osobiście. Dzięki temu w wyborach wójtów oraz do rad gmin, powiatów i sejmików województw głosowanie będzie mogło odbywać się przez pełnomocnika.
Z nowelizacji mogą skorzystać wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo równoznaczne temu orzeczenie organu rentowego. Głosować przez pełnomocnika mogą również osoby, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 75 lat.
Pełnomocnictwo udzielane jest przed wójtem, burmistrzem (prezydentem miasta) lub przed innym upoważnionym pracownikiem urzędu gminy w miejscu zamieszkania wyborcy albo na obszarze gminy poza jego miejscem zamieszkania (jeżeli zwrócił się o to we wniosku). Chętny do skorzystania z takiej formy głosowania musi na 10 dni przed wyborami złożyć do wójta wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.
Zgodnie z nowymi przepisami, pełnomocnikiem może być każda osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa. Czynności związane ze sporządzeniem aktu pełnomocnictwa do głosowania są zadaniem zleconym gminy, wolnym od opłat. Gmina jest zobowiązana prowadzić wykaz sporządzonych aktów udzielonych pełnomocnictw do głosowania.
PAP-Samorząd