Rośnie popularność elektronicznego ZUS-u
Niecały rok wystarczył aby liczba złożonych przez Internet wniosków wzrosła aż o ponad 30 tys.
Do maja ubiegłego roku za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego wpłynęło niecałe 17 tys. wniosków, teraz ich liczba przekroczyła już 48 tys.
Jakie można złożyć wnioski?
Elektroniczny Urząd Podawczy dostępny jest już od maja 2007 r. na portalu ZUS pod adresem: http://eup.zus.pl/. Dzięki niemu, bez konieczności odwiedzania placówki ZUS można złożyć m.in. wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek (ZUS–EWN), wniosek ubezpieczonego o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS–EWZ), wniosek o zwrot nadpłaconych składek (ZUS–EZS), czy wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej granicy podstawy wymiaru składek (ZUS–EPW). Dodatkowo, za pośrednictwem portalu internetowego można zgłosić reklamacje o stanie konta ubezpieczonego (ZUS–ERU), czy też zapotrzebowanie na program Płatnik (ZUS–EWP).
Odpowiedzi w dowolnej formie
Do złożenia wniosku za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego wymagany jest oczywiście dostęp do komputera z łączem internetowym oraz zapisany na karcie kryptograficznej kwalifikowany certyfikat (e–podpis) wraz z odpowiednim czytnikiem. O certyfikaty można pytać m.in. w Rybnickiej Izbie Przemysłowej, albo szukać firm zajmujących się wydawaniem certyfikatów na stronie internetowej ministerstwa gospodarki. – Każdy złożony przez Internet wniosek otrzymuje swój unikalny numer, który wnioskodawca dostaje w poczcie zwrotnej z ZUS – mówi Beata Kopczyńska, rzecznik ZUS, Oddziału w Rybniku.
(red)
***
Przestrzegamy przed oszustami
ZUS nie pobiera żadnych opłat za realizowane przez siebie usługi. Nie warto więc wierzyć w oferty odpłatnego udostępnienia zusowskich formularzy na przykład w Internecie. – Przestrzegam także przed domokrążcami, którzy podając się za pracowników ZUS, wyłudzają pieniądze albo wręcz rabują. Jako ZUS nie pobieramy żadnych opłat za nasze usługi – mówi Beata Kopczyńska, rzecznik ZUS, Oddziału w Rybniku.
Formularze, wnioski, zaświadczenia są w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie tylko bezpłatne, ale i łatwo dostępne. Można je znaleźć w każdej placówce ZUS, ale są także do pobrania ze strony internetowej www.zus.pl. Także program „Płatnik”, służący do przekazywania dokumentów rozliczeniowych za zatrudnionych pracowników jest całkowicie bezpłatny (można go pobrać zarówno ze strony internetowej www.zus.pl, jak i otrzymać w każdej jednostce terenowej Zakładu).