Nie taka matematyka straszna
Festiwal Nauki w Radlinie.
Ośrodki akademickie w Polsce narzekają na słabe zainteresowanie naukami ścisłymi, więc coraz częściej skłaniają się ku promocji matematyki i nauk pokrewnych już w szkołach średnich i gimnazjach. Takim tropem poszedł Uniwersytet Śląski. Uczelnia ta jest ogólnokrajowym koordynatorem akcji „Aktywny w Szkole – Aktywny w Życiu”, w której udział bierze 80 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Jedną z nich jest Sportowe Gimnazjum nr 2 Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. W ramach akcji 38 najlepszych uczniów placówki przygotowało dla swoich kolegów kilka prezentacji.
Uczniowie przygotowali prezentacje
– Od połowy października uczniowie wraz z nauczycielami pracowali nad różnymi zagadnieniami w ramach trzech sekcji, matematyczno-naukowej, informatycznej i przedsiębiorczości – wyjaśnia Lucyna Rek, jedna z nauczycielka biorących udział w akcji. Prezentacje i materiały przygotowywane od kilku miesięcy przez uczniów zostały przedstawione na I Festiwalu Nauki pn. „Cywilizacja Nauki”, który odbył się 2 lutego w Domu Sportu (gdzie znajduje się zaplecze naukowe klas sportowych Gimnazjum nr 2).
Za pomocą taczki i roweru
Głównym zadaniem projektu jest rozwijanie zainteresowania naukami ścisłymi. – Właśnie temu służy ta akcja, która rozwija umiejętności najlepszych uczniów, zaś pozostałym pomaga się w nauce podciągnąć – mówi Katarzyna Karsznia, koordynatorka akcji. Podczas Festiwalu uczniowie zaprezentowali inscenizację życia i twórczości Pitagorasa a także kilka prezentacji m.in. o liczbie Pi, maszynach prostych i ciągu Fiboncciego. Część prezentacji była pokazywana w klasach za pomocą projektorów multimedialnych, inne wymagające przeprowadzenia doświadczeń zostały zaprezentowane na sali gimnastycznej, przy pomocy zwyczajnego roweru, taczki czy nożyc do cięcia krzewów.
(art)