Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (484) Data wydania: 16.02.10

Przedsiębiorcy kontra prezydent

Czy Mieczysław Kieca ukrył dokumenty przed radnymi?


Ponad rok trwały rozmowy władz miasta z przedsiębiorcami handlującymi w rynku i jego okolicach na temat nowych zasad poruszania się w centrum miasta. Było kilkanaście spotkań i wspólne wizje lokalne w terenie. Radni przegłosowali stawki opłat za parkowanie, a w sierpniu ubiegłego roku nowe zasady weszły w życie. Wówczas przedsiębiorcy nie kryli zdziwienia, twierdząc, że prezydent ich zignorował. Teraz zdziwienia nie kryją radni. I oni czują się oszukani. – Pierwszy raz słyszę o koncepcji przygotowanej przez przedsiębiorców – mówił Roman Szamatowicz podczas posiedzenia komisji gospodarki komunalnej rady miejskiej. To samo powtarzali radni – Marian Balcer i Jan Grabowiecki. Przedsiębiorców zamurowało. – Jak to możliwe? Pracowaliśmy nad konkretnym dokumentem. Spotykaliśmy się z władzami miasta kilkanaście razy. Traciliśmy swój własny czas. Przygotowaliśmy propozycję zmian, a teraz się dowiadujemy, że wszystko wylądowało w szufladzie – mówi Roman Glajc.
 
Z zarzutami nie zgadza się Dariusz Szymczak, wiceprezydent. – Sprawdziłem i jestem pewien, że założenia nowej koncepcji były omawiane z radnymi na komisji gospodarki komunalnej. Nie jest więc prawdą, że zostali pominięci – odpowiada wiceprezydent.
 
Straciliśmy 30%
 
Nowe zasady poruszania się w ścisłym centrum obowiązują od 3 sierpnia 2009 r. Wprowadzono wówczas m.in. dwie strefy płatnego parkowania, identyfikatory dla osób mieszkających w ścisłym centrum i przedsiębiorców prowadzących tutaj działalność. Część ulic wyłączono całkowicie z ruchu. Mieszkańcy centrum i przedsiębiorcy twierdzą, że koncepcję wprowadzoną w życie trzeba opracować od nowa. Ich sprzeciw budzi m.in. zakaz parkowania w samym rynku (głównie w górnej pierzei), zbyt mała liczba miejsc postojowych w ścisłym centrum, skierowanie ruchu samochodowego na ul. Targową i Powstańców, a także instalowanie niezrozumiałych ich zdaniem znaków drogowych. – Zamieszanie jest potworne, co odbija się bezpośrednio na nas. Na działalności straciliśmy już ok. 30% – mówi Marek Molitor.
 
(Nie)warto o tym rozmawiać
 
Wiceprezydent Dariusz Szymczak twierdzi, że koncepcja była opracowywana dla wszystkich mieszkańców i zdanie przedsiębiorców jest jednym z wielu. Dlatego też nie uwzględniono sprzedaży biletów przy samym wjeździe do strefy centrum i zlikwidowano słupki przy ul. Targowej, czemu sprzeciwiali się przedsiębiorcy. Jego zdaniem ograniczono ruch w samym rynku, a w zamian wygospodarowano znacznie więcej miejsc do parkowania na ulicach przyległych. – Druga strona nie zgadzała się także, by obowiązywały znaki zakazu wjazdu. Przedsiębiorcy uważają, że lepsze są znaki zakazu ruchu. Tymczasem starosta zarządzający ruchem uznał, że to niezgodne z przepisami i zadecydował inaczej – wyjaśnia Dariusz Szymczak.
 
Już wiadomo, że rozmowy na ten temat będą kontynuowane na linii przedsiębiorcy – radni. Czy do rozmów włączy się prezydent? – Możemy rozmawiać, jednak obecnie nie wiem od czego mielibyśmy wyjść, nad czym pracować. Zupełnie nie rozumiem postawy drugiej strony – kończy Dariusz Szymczak.
 
Rafał Jabłoński