W Pszowie szykuje się wyjątkowy rok
Dukaty pszowskie i muzyczne gwiazdy na 15-lecie samodzielności miasta.
15 dukatów pszowskich to nazwa okolicznościowej monety, którą zamówiły samorządowcy z okazji 15–lecia samorządności. O zamiarach bicia dukatów pisaliśmy już na łamach „Nowin Wodzisławskich”. Teraz przedstawiamy szczegóły przedsięwzięcia. Moneta ma złoty kolor, wykonana jest z materiału nordic gold. Ma średnicę 30,88 mm. Na awersie widnieją nominał oraz gmach pszowskiego magistratu. Środek rewersu wypełnia herb Pszowa, u góry jest nazwa miasta, po bokach liczby 1995 i 2010, u dołu zwrot „15 lat samorządności”. Dukaty zaprojektowała i wybiła Mennica Śląska według wskazówek przekazanych przez urzędników.
Premiera w urodziny
– Oficjalną premierą monety będą urodziny miasta 24 kwietnia. Co prawda będzie gotowa już wcześniej, ale marzec to okres wielkiego postu, potem są święta, więc nie było dobrego klimatu do promowania dukatów – mówi Marek Hawel, burmistrz Pszowa.
Władze miasta zamówiły tysiąc sztuk. Połowę rozdają podczas imprez składających się na program jubileuszu 15–lecia. Drugie pół tysiąca będą mogli kupić mieszkańcy w cenie około 20 – 25 zł za sztukę. Na pewno będą do nabycia w Miejskim Ośrodku Kultury, być może dojdą jeszcze inne punkty sprzedaży. Gdyby okazało się, że popyt przewyższy podaż, będzie można domówić za datkową partię dukatów.
Moneta jest jednym z dwóch oficjalnych gadżetów obchodów 15–lecia miasta. Drugim jest książka Bogusława Kołodzieja „Pszów. Wydarzenia, osoby, legendy”, o której już pisaliśmy na naszych łamach.
Dżem na początek
Oficjalne obchody 15–lecia Pszowa rozpoczęły się koncertem Dżemu w Miejskim Ośrodku Kultury. Kolejną imprezą będzie zaplanowany na 17 marca zjazd przedstawicieli pięciu gmin, które usamodzielniły się 15 lat temu. To Pszów i Marklowice z naszego terenu oraz Imielin, Chełm Śląski i Miasteczko Śląskie. – Te miasta łączy tyle, że usamodzielniły się w 1995 roku. Od tamtego czasu utrzymujemy kontakty, spotykamy się co roku i teraz przyszła kolej na Pszów. Akurat przypada to w roku jubileuszowym, więc chcemy temu nadać odpowiednią oprawę – mówi burmistrz. Następna w rozkładzie jazdy jest impreza urodzinowa 24 kwietnia. Będzie to uroczysta akademia połączona z programem artystycznym i poczęstunkiem. Obecnie urzędujący burmistrz zamierza zaprosić na urodziny poprzednich czterech włodarzy miasta, choć zdaje sobie sprawę, że panowie niekoniecznie muszą się lubić.
Burzliwa samodzielność
Pierwsze lata samorządu pszowskiego były burzliwe. Burmistrzowie wybierani przez radę nie doczekiwali końca kadencji. Było nawet, nieudane co prawda, referendum w sprawie odwołania władz. Pierwszym burmistrzem, który pełnił władzę pełną kadencję był Ryszard Zapał. Był to pierwszy burmistrz wybrany w wyborach bezpośrednich przez mieszkańców. Ale i on pozbawiony wsparcia w radzie miasta nie miał łatwego życia. Dopiero bieżąca kadencja jest względnie spokojna. Na imprezie urodzinowej mają spotkać się wszyscy burmistrzowie, obecni oraz byli radni, goście z innych miast, powiatów, partnerskiego Hornego Benesova, być może parlamentarzyści i przedstawiciele władz wojewódzkich. Podczas imprezy urodzinowej Pszów podpisze umowę o współpracy z czeskim miastem Melc. Tego dnia wystąpią Aleksandra Urbańska, muzyk klasyczny i Jakub Blokesz, wokalista i gitarzysta, oboje wywodzący się z Pszowa. – Chcemy pochwalić się swoimi wykonawcami, którzy mogą stać się kolejnymi sławnymi pszowikami – mówi burmistrz.
Doda była za droga
Z okazji jubileuszu bardziej okazałe będą dni Pszowa. Po pierwsze potrwają trzy dni, a nie dwa, jak dotąd. Odbędą się od 11 do 13 czerwca. Rozpoczną się w piątek koncertem młodzieżowym w Miejskim Domu Kultury. W weekend impreza przeniesie się na stadion. Szczegóły programu są jeszcze dogrywane, ale już wiadomo, że gwiazdą soboty będzie Kombi, a niedzieli – T.Love. – Nie chcieliśmy gwiazd jednego, dwóch sezonów jak Doda czy Feel, bo są szalenie drogie. A Kombi czy T.Love mają swoje evergreeny, wciąż grają i są popularne – wyjaśnia Marek Hawel.
W ramach 15–lecia miasta pod koniec sierpnia na lodowisku odbędzie się druga gala walk wschodnich. Pierwsza edycja okazała się trafionym pomysłem, więc nikt się nie zastanawiał nad kontynuacją. 5 września Pszów zorganizuje dożynki powiatowe. Potem planowane są jeszcze dwa koncerty. W grę wchodzą Kult i Stare Dobre Małżeństwo.
Pomijając oficjalne uroczystości program jubileuszu wypełnią imprezy, które cyklicznie odbywają się w Pszowie. Tyle, że będą miały bogatszy program. To spowoduje, że miasto wyda 50 tys. zł więcej, niż zwykle.
(tora)