Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (485) Data wydania: 23.02.10

Podatnicy szukają u nas ulg

Rozmowa z Barbarą Kűhn z Biura Rachunkowego w Wodzisławiu.
– Biuro rachunkowe powinno nieraz nazywać się „biurem ratunkowym”, szczególnie w okresie rozliczeniowym, kiedy toniemy w stosach dokumentów i formularzy. Wniosek z tego, że biura z roku na rok są coraz bardziej nam potrzebne?
 
– Wspomnę może najpierw, że biura rachunkowe powstały w czasach transformacji naszego państwa, kiedy to zaczęły tworzyć się prywatne przedsiębiorstwa. Razem z tym pojawiła się potrzeba stworzenia instytucji pomocy prawno–księgowej, aby ludzie mogli bezpiecznie poruszać się w gąszczu przepisów i nie popełniać błędów. Nasze biuro oferuje swoim klientom kompleksową obsługę w zakresie księgowości i doradztwa podatkowego. Właśnie szczególnie w okresie rozliczeniowym, czyli od stycznia do kwietnia każdego roku. 

– Z jakimi problemami najczęściej przychodzą podatnicy? Czy tylko szukają ulg?
 
– Bardzo dużo osób przychodzi do nas w sprawie odzyskania podatku. W trakcie rozmów z podatnikiem doradzamy, z jakich ulg podatkowych może skorzystać, jest to na przykład internet, ulga prorodzinna czy odsetkowa. Zapewniamy profesjonalną obsługę, aby podatnik mógł prawidłowo rozliczyć swoje dochody z Urzędem Skarbowym.
 
– A jakiej pomocy szukają osoby pracujące za granicą? 
 
– Osoby pracujące za granicą przychodzą do nas, aby w prawidłowy sposób rozliczyć się z polskim Urzędem Skarbowym, a jednocześnie pomagamy w odzyskaniu podatku z państw, w których pracowali. Są to między innymi dodatki rozłąkowe dla rodzin, kiedy na przykład mąż pracuje za granicą, a żona w kraju. Mogą się również starać o zasiłek na dzieci. Przygotowujemy dokumenty dla zagranicznych urzędów, które są podstawą do zwrotu podatku. Pieniądze spływają czasem już po 3 tygodniach, a czasem trzeba na nie poczekać pół roku.
 
– Na waszą pomoc mogą liczyć także przedsiębiorcy, szczególnie młodzi, którzy dopiero zaczynają. Czy wypełniacie za nich deklaracje do skarbówki?
 
– Tak, właściciele firm przynoszą nam tylko potrzebne dokumenty, a my w ich imieniu oddajemy deklarację do urzędu. Pomagamy firmom w przygotowaniu dokumentów, podpowiadamy najbardziej korzystne opodatkowanie. Jeżeli są jakieś problemy, to kontaktujemy się w sposób bezpośredni lub wysyłając e-maile. Mamy także bardzo dużo spraw związanych z zakupem samochodów na potrzeby działalności gospodarczej.
 
Rozmawiała Iza Salamon
 
***
 
Przegląd PIT-ów
PIT-36 – składają osoby, które uzyskały przychody (dochody) opodatkowane na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej i nie wypełniają zeznania PIT-37, gdyż osiągnięte przez nich dochody (poniesione straty) nie mieszczą się w zakresie tego zeznania. Formularz ten przede wszystkim składają podatnicy, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane według skali podatkowej, a także uzyskali dochody z zagranicy.
 
PIT-36L – składają podatnicy, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane 19% tzw. podatkiem liniowym. Formularz ten jest przeznaczony wyłącznie dla podatników rozliczających się indywidualnie.
 
PIT-37 – składają osoby, które uzyskały przychody, opodatkowane na ogólnych zasadach wyłącznie ze źródeł położonych na terytorium Polski, za pośrednictwem płatników (np. umowy o pracę, o dzieło, emerytury, renty) i nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej. Obowiązek złożenia zeznania nie dotyczy osób, którym roczny  podatek obliczył płatnik (np. pracodawca, ZUS).
 
PIT-38 – składają podatnicy, którzy uzyskali przychody opodatkowane 19% podatkiem np. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych czy objęcia udziałów w spółkach mających osobowość prawną.
 
PIT-39 – składają podatnicy, którzy uzyskali dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych w roku podatkowym, nabytych od dnia 1 stycznia 2009 r., opodatkowane 19% podatkiem oraz zwolnione z opodatkowania jeśli te dochody zostały przeznaczone na własne cele mieszkaniowe (wymagane udokumentowanie).
 
***
Nowa skala podatkowa
Osoba, której dochody w roku podatkowym nie przekroczą kwoty 85.528 zł zapłaci 18% podatku. Uzyskanie wyższego dochodu oznacza konieczność zapłacenia podatku według stawki 32%. – Byliśmy przyzwyczajeni do 19% skali w pierwszej grupie podatkowej, teraz wynosi ona 18%. Już mamy pierwsze sygnały, że podatnicy nie uwzględniają tej zmiany. Dlatego uczulam na ten fakt – komentuje Joanna Zmorek.
 
Darowizny
– Gdy podatnicy odliczają darowizny, często zapominają o części „D” , czyli informacji o przekazanych darowiznach i obdarowanych. Jeżeli te informacje nie znajdą się w formularzu,  musimy wzywać do uzupełnienia tych danych – mówi Zmorek.
 
Ulga rehabilitacyjna
2280 zł to kwota jaką mogą odliczyć od podatku osoby  z grupą inwalidzką z tytułu dojazdów na niezbędne zabiegi rehabilitacyjno–lecznicze. – Bywa, że kwotę tę odliczają osoby z grupą inwalidzką, ale tak naprawdę nie korzystające z zabiegów. Przyjęło się przekonanie, że osoba z grupą inwalidzką, która posiada samochód, ma prawo do ulgi. Tak nie jest. Trzeba mieć potwierdzenie, że korzysta się z zabiegów – zaznacza przedstawicielka Urzędu Skarbowego.
 
Nowe zeznanie PiT 39
Mowa o wchodzącym w tym roku po raz pierwszy nowym formularzu dotyczącym przychodów ze sprzedaży nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2009. – Jedynie zasygnalizuję, że  w zależności od tego, czy nieruchomość była nabyta do końca 2006, w latach 2007–2008, czy po 1 stycznia 2009 zależy sposób rozliczenia przychodów z jej sprzedaży – wspomina Zmorek.
 
1% na OPP
– Ważne, żeby wpisać nie tylko nazwę organizacji pożytku publicznego, jej numer KRSS, ale wyliczyć i podać kwotę jaką przekazujemy. Bywa, że podatnicy zapominają o podaniu tej kwoty i muszą być wzywani do złożenia wyjaśnienia – przypomina przedstawicielka „skarbówki”. Oczywiście w danych uzupełniających mamy możliwość wskazania na przykład konkretnej osoby, na rzecz której przekazujemy 1%.