Kościoły mogą taniej grzać
O pieniądze z katowickiego Funduszu starają się także parafie.
Z końcem ubiegłego roku przedstawiciele katowickiego Funduszu spotkali się z z księżmi archidiecezji katowickiej. A chodziło o dużą akcję informacyjną i edukacyjną dla proboszczów. Jak się okazuje, z pieniędzy Funduszu mogą korzystać nie tylko gminy, przedsiębiorstwa czy spółdzielnie, ale także kościoły. – W parafiach jest coraz więcej termomodernizacji, pojawiają się solary na obiektach kościelnych. Przynosi to efekt nie tylko energetyczny, ale także informacyjny – powiedziała nam Gabriela Lenartowicz, prezes katowickiego Funduszu. – Jeden uczy się od drugiego. Chcemy jeszcze przekonać wspólnoty parafialne na przykład do segregowania odpadów przy cmentarzach. Jeśli ksiądz będzie segregował, to na pewno przekona tym dobrym przykładem swoich parafian – dodała pani prezes.
Ciepła kaplica i zakrystia
Jedną z parafii, która skorzystała ze wsparcia WFOŚ–u, jest kościół pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w Bytomiu – Suchej Górze. W czterech najbliższych miesięcy zostanie tutaj całkowicie zmodernizowana sieć ogrzewania. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zdecydował o przyznaniu na ten cel pożyczki preferencyjnej w wysokości 227 tys. zł. Środki te pozwolą na zlikwidowanie kotłowni węglowej i zabudowę nowoczesnej kotłowni gazowej, zmodernizowanie instalacji centralnego ogrzewania w pomieszczeniach kaplicy, szatni i zakrystii oraz wykonanie wentylacji mechanicznej pełniącej funkcję ogrzewania powietrznego w kościele i prezbiterium. Dzięki tym pracom w bytomskim kościele będzie nie tylko cieplej, ale też czyściej wokół niego. Istotnemu zmniejszeniu ulegnie bowiem emisja zanieczyszczeń pyłowo – gazowych, zwłaszcza pyłu, dwutlenku siarki i tlenków węgla. O ponad 60 procent zmniejszą się też koszty roczne ogrzewania pomieszczeń.
Księża dają dobry przykład
Od kilku lat systematycznie rośnie wsparcie Funduszu udzielane kościołom i związkom wyznaniowym na zadania proekologiczne. W ostatnich czterech latach w postaci pożyczek i dotacji przeznaczono ponad 7 milionów złotych na dofinansowanie zadań związanych z termomodernizacją budynków kościelnych oraz wymianę przestarzałych źródeł ciepła i systemów ogrzewania. W wielu obiektach Fundusz wsparł też zabudowę instalacji solarnych oraz odnowę i pielęgnację przykościelnych parków.
(oprac. izis)