Kto może liczyć na pieniądze
Nie będzie apelacji w sprawie ekwiwalentu na węgiel.
Zgodnie z obecnym stanowiskiem Ministerstwa Gospodarki w sprawie realizacji przepisów ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych, rybnicki Oddział ZUS wycofa się z apelacji we wszystkich sprawach, w których orzecznictwo sądowe przesądziło w sposób jednolity uprawnienia ubezpieczonych do ekwiwalentu. Dotyczy to w szczególności emerytów, rencistów, byłych pracowników przedsiębiorstw: PRG Gliwice, Mysłowice, Katowice, Bytom, PBSz w Bytomiu, bez względu na to, czy swoje uprawnienia odwołujący nabyli na podstawie Układu Zbiorowego Pracy z 1980 r., czy na podstawie Układu Zbiorowego Pracy z 1991 r., i zachowali uprawnienia do 2,5 lub 3 ton węgla.
Oddział ZUS Rybnik wycofa apelacje także w stosunku do spraw byłych pracowników PRG Rybnik i PRG Jastrzębie w sytuacji, gdy ubezpieczeni uprawnienia do bezpłatnego węgla wywodzą z Układu Zbiorowego Pracy z 1991 r.
Natomiast w pozostałych przypadkach dotyczących PRG Jastrzębie, tj. gdy uprawnienia do bezpłatnego węgla są wywodzone na podstawie UZP z 1980 r., nadal będą wnoszone apelację wobec ukształtowanego stanowiska Sądu Apelacyjnego, który potwierdza prawidłowość decyzji ZUS.
Nadal obowiązuje zasada, iż w sprawach, w których w wyniku orzeczenia sądu wypłacony został ekwiwalent pieniężny za 2002 r. (lub za kolejny rok – lata) wypłacany jest ekwiwalent pieniężny, o ile osoba zainteresowana zgłosi wniosek za kolejny rok (kolejne lata).
(red)