Wyjątkowa publikacja o bazylice
Powstała książka, która obala kilka powszechnych opinii na temat bazyliki.
„Przy ołtarzu Niebieskiej Pocieszycielki” – nosi tytuł książka Moniki Mielańczyk, mieszkanki Pszowa i jednocześnie nauczycielki w miejscowej Szkole Podstawowej nr 2. Autorka w pełny sposób oddaje artystyczne i architektoniczne wartości sanktuarium maryjnego. To pierwsze wydawnictwo tego typu. Wcześniejsze opisywały historię bazylikę i jej znaczenie religijne. Książka powstała na podstawie pracy magisterskiej, którą Monika Mielańczyk pisała w latach 2006–2009 w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Żadna kopia
Monika Mielańczyk podkreśla pomoc księdza Józefa Fronczka, proboszcza, który udostępnił jej archiwum bazyliki oraz Wiesława Stopy, kościelnego, dzięki któremu spenetrowała strych świątyni i wieżę. Badanie dokumentów, przetrząsanie archiwów pozwoliło historyczce sztuki obalić kilka tez krążących o bazylice. Jedna z nich mówiła, że pszowska świątynia jest kopią kościoła w Frydku-Mistku w Czechach. Monika Mielańczyk ustaliła, że bazylika jest wzorowana na nieistniejącym już kościele w Wiedniu. Jego zarys twórczo rozwinął architekt Fryderyk Gans projektując pszowską świątynię. Kolejny błąd utrwalany przez lata dotyczy ołtarza. Wydawało się, że jest barokowy, pochodzący z XVIII wieku. Tymczasem badaczka dowiodła, że na początku XX wieku ołtarz został całkowicie rozebrany i poskładany z wykorzystaniem niektórych dawnych elementów. Dołożono jednak zupełnie nowe fragmenty. Tym samym ołtarz nie jest barokowy, a neobarokowy, co z naukowego i historycznego punktu widzenia stanowi zasadniczą różnicę.
Miasto pomogło
Jeszcze przed wysłaniem składu do drukarni władze miasta kupiły 100 egzemplarzy książki. Dało to autorce pieniądze na druk. Marek Hawel, burmistrz Pszowa mówi, że książka jest jednym z prezentów rozdawanych gościom z okazji 15-lecia samodzielności Pszowa. Można ją też kupić w kiosku parafialnym przy bazylice oraz w księgarniach św. Jacka w Pszowie i Wodzisławiu.
Tomasz Raudner