Będą wspierać byłych górników
Powstaną kluby wsparcia i centra integracyjne.
Projekt Głównego Instytutu Górnictwa i Stowarzyszenia Gmin Górniczych obejmuje dwie gminy – Wodzisław Śląski oraz Czerwionkę–Leszczyny. To na ich terenie niespełna dziesięć lat temu doszło do zamknięcia kopalń, co w znacznym stopniu przyczyniło się do wykluczenia górników i ich rodzin z życia społecznego. Projekt ma charakter badawczy. W rezultacie powstanie konkretny program, którego celem będzie przeciwdziałanie zjawisku ekskluzji w tym środowisku.
Analiza sytuacji
Pierwszy etap projektu polegał na przeprowadzeniu analizy społecznej wśród byłych górników. W gronie ekspertów znaleźli się przedstawiciele ośrodka pomocy społecznej, eksperci rynku pracy, samorządowcy, policjanci, społecznicy oraz księża.
Proces wykluczenia na terenie Wodzisławia rozpoczął się po zamknięciu kopalni 1 Maja. Zaczęło się od znacznego wzrostu bezrobocia. Według danych Powiatowego Urzędu Pracy 3500 osób musiało poradzić sobie z nową sytuacją. Niektórzy z nich znaleźli zatrudnienie w innych przedsiębiorstwa, niektórzy skorzystali ze świadczeń górniczego pakietu socjalnego – pięcioletnich urlopów przedemerytalnych i jednorazowych odpraw pieniężnych. Za rezygnację z pracy górnicy otrzymywali średnio ok. 44 tys. zł. Nie wszyscy potrafili dobrze zagospodarować tę kwotę. W wielu rodzinach zaczęła pojawiać się patologia.
– Chcemy wypracować pewną aplikacyjną propozycję, która w jakimś stopniu poprawi sytuację byłych górników. Przede wszystkim musimy sprawić, by osoby, o których mowa, chciały z takiej pomocy skorzystać – komentuje Teresa Rybka, ekspert zewnętrzny. – Planujemy stworzyć funkcję asystenta rodzinnego i tym samym zaoferować rodzinie indywidualną i właściwą w odniesieniu do jej sytuacji pomoc. Powstaną także kluby wsparcia i centra integracyjne – dodaje.
Problem uzależnienia
Na przestrzeni tych kilku lat można zauważyć wzrost liczby osób, które borykają się z problemem uzależnienia od alkoholu. – Pamiętam, jak w ośrodku pracowały tylko dwie osoby. Dziś zatrudniamy szesnastu specjalistów, którzy udzielają porad ponad stu osobom dziennie. To zatrważająca statystyka – informuje Alina Sirdak, dyrektor Ośrodka Terapii Uzależnień w Wodzisławiu.
Partnerstwo lokalne
Zgodnie z założeniami kluczowym dla programu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu jest powołanie w Wodzisławiu Partnerstwa Lokalnego na rzecz wspierania byłych górników. Do tej pory do partnerstwa zgłosiły się instytucje: Urząd Miasta w Wodzisławiu, Powiatowy Urząd Pracy, Komenda Policji, Zespół Świetlic Profilaktyczno–Wychowawczych, Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w dzielnicy Wilchwy, KS Wicher Wilchwy oraz Izba Gospodarcza w Wodzisławiu. Lista realizatorów programu jest nadal otwarta. Koordynatorem działań jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
(mag)